Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 2 людини

Навчальна програма 2022-2023

Дата: 15 березня 2023 о 12:21
Автор: Шевчук М. С.

ОСВІТНІ ПРОГРАМИ

ЗОРЯНСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ

УСТИЛУЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Зміст

1. Вступ

1.1. Організація та забезпечення освітнього процесу в навчальному закладі……………………………………………………………………………..3

1.2. Опис «моделі» випускника………………………………………………...5    

1.3. Загальна характеристика………………………………………………….7

1.4. Система внутрішнього забезпечення якості освіти…………………....9

2. Освітня програма Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області (1-2 класи).………………………………………………12

3. Освітня програма Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області (3-4 класи)……………………………………………….26

4. Освітня програма Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області (5 клас)…………………………………………………...48

5. Освітня програма Зорянської гімназії  Устилузької міської ради Волинської області (6-9 класи)………………………………………………..64

ВСТУП

1.1. Організація та забезпечення освітнього процесу в освітньому закладі.

Найважливіше завдання сучасної школи - розвивати творчі здібності учнів, допомагати їм реалізовувати свої таланти. Всебічний і гармонійний розвиток особистості передбачає єдність її освіченості, вихованості, загального розвитку. Виходячи з завдань сучасної школи, процес навчання покликаний забезпечувати три функції – освітню, виховну, розвиваючу.

Навчання має комплексний вплив на особистість, незважаючи на те, що освітня функція найбільш специфічна для даного процесу. Сама освіта передбачає формування не лише знань і умінь, але й певних якостей, світогляду, ідейності, моральності особистості та ін. Умовне виділення освітньої, виховної і розвиваючої функції є корисним у практичній діяльності вчителя, особливо при плануванні завдань навчання.

Освітня функція передбачає, впершу чергу, засвоєння наукових знань, формування спеціальних і загально-навчальних умінь і навичок. Наукові знання передбачають факти, поняття, закони, закономірності, теорії, узагальнену картину світу. У відповідності з освітньою функцією вони повинні стати надбанням особистості, ввійти в структуру її досвіду. Найповніша реалізація цієї функції повинна забезпечити повноту, систематичність і усвідомленість знань, їх міцність і дієвість. Це вимагає такої організації процесу навчання, щоб із змісту навчального предмета, що відображає відповідну галузь наукового знання, не випадали елементи, які є важливими для розуміння основних ідей і суттєвих причинно-наслідкових зв'язків, щоб у загальній системі знань не утворювалося пустот. Знання повинні бути належним чином впорядковані, набуваючи все більшої стрункості й логічної впорядкованості, щоб нові знання випливали з раніше засвоєних і прокладали шлях до наступних знань.

Конкретним результатом реалізації освітньої функції є дієвість знань, що виражається в свідомому оперуванні ними, у здатності мобілізувати попередні знання для отримання нових, а також сформованість найважливіших як спеціальних, так і загально-навчальних умінь і навичок.

Спеціальні уміння і навички — це специфічні для певного навчального предмета і галузі науки практичні уміння й навички. Наприклад, з фізики і хімії - це розв'язування задач, проведення лабораторних дослідів, показ демонстрацій, здійснення дослідницьких робіт. З географії – робота з картою, географічні вимірювання, орієнтування за допомогою компасу та інших приладів. З математики — розв'язування задач, робота з обчислювальними машинами різних типів, з логарифмічною лінійкою, з моделями та ін. З ботаніки і біології - робота з гербаріями, муляжами, колекціями, препаратами, мікроскопами.

Крім спеціальних умінь і навичок у процесі навчання учні оволодівають загально-навчальними уміннями і навичками, які мають відношення до всіх предметів, наприклад, навичками роботи з книгами, довідниками, читання й письма, бібліографічним апаратом, раціональної організації домашньої праці, дотримання режиму дня тощо.

Процес навчання поряд з освітньою реалізує й виховну функцію, формуючи в учнів світогляд, моральні, трудові, естетичні, етичні уявлення, погляди, переконання, способи відповідної поведінки і діяльності в суспільстві, систему ідеалів, відношень, потреб, фізичну культуру, тобто сукупність якостей особистості. Об'єктивно навчання не може не виховувати певних поглядів, переконань, відношень, якостей особистості. Формування особистості взагалі неможливо без засвоєння системи моральних та інших понять, норм і вимог.

Між освітою і вихованням існує не однобічний зв'язок: від навчання до виховання. Процес виховання при правильній організації негайно виявляє благодатний вплив на навчання, оскільки виховання дисциплінованості, організованості, суспільної активності та інших якостей створює передумови для більш активного й успішного навчання. Власне, без належної вихованості учнів ефективний процес навчання неможливий.

Таким чином, головне завдання педагогічного колективу Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області – в повній мірі реалізувати та гармонійно поєднати реалізацію всіх аспектів у навчанні:

  • системою уроків, які передбачають завдання освіти, виховання і розвитку учнів;
  •  змістом діяльності учителя і учнів, який забезпечував би реалізацію всіх трьох видів завдань;
  • різноманітністю методів, форм і засобів навчання;
  • в процесі контролю і самоконтролю навчання і при аналізі його результатів, причому одночасно оцінюється якість реалізації всіх функцій, а не однієї з них.

Сукупність цих вимог при побудові процесу навчання підносить його на якісно новий рівень, при якому комплексно реалізуються завдання, що стоять перед освітнім закладом.

1.2. Опис «моделі» випускника

Випускник Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області – це людина освічена, що самостійно здобуває знання, готова до прийняття морально виправданих рішень. Отже, сучасний випускник  вміє усвідомлювати різноманіття життєвих цінностей (свобода, співпраця, повага іншої особистості), особисту самоцінність.  Вміє здійснювати вибір: жити й працювати в різновіковому колективі.  Здатний планувати своє життя у відповідності з метою, приймати рішення.  Має життєвий досвід діяльності в групі: під керівництвом, самостійно, в парі, з книгою, з документами, з приладами, з комп’ютером.

Основні характерологічні орієнтири особистості випускника - вільна особистість. Особистість, що має високий рівень самосвідомості, громадянськості та самодисципліни. Така, що поважає себе, усвідомлює свою цінність та цінність іншої особистості, здатна нести відповідальність перед собою та суспільством. Гуманна особистість – проявляє милосердя, доброту, здатність до співпереживання, терпимість і доброзичливість. Готова надати допомогу, прагне до миру й розуміє цінність людського життя.  Духовна особистість – має потребу до пізнання й самопізнання, рефлексії, має потребу в красі й спілкуванні.  Творча особистість – наділена розвинутими здібностями, зананнями, вміннями, навичками, розвинутим інтелектом.  

Практична особистість – знає основи компютерної гармотності, професійної підготовки, має естетичний смак, гарні манери, знає й поважає. Це людина, яка є прихильником здорового способу життя.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель урамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів початкової школи. Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість.

Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості перевіряти його на практиці й встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

        Таким чином, педагогічний колектив Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області повинен виховувати випускника, який здатний до самовизна­чення й самореалізації.

1.4. Загальна характеристика

 Зорянська гімназія Устилузької міської ради Волинської області. Форма власності – комунальна.

       

Мережа класів та учнів

Клас

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Усього

Кількість

учнів

5

9

12

4

9

10

10

12

6

77

              

Кадрове забезпечення

Педагогічне

звання

«Учитель-методист»

Педагогічне

звання

«Старший

учитель»

Спеціаліст

вищої

категорії

Спеціаліст

першої

категорії

Спеціаліст

другої

категорії

Спеціаліст

Спеціаліст

11 тарифного

розряду

Спеціаліст

10 тарифного

розряду

2

2

5

3

2

3

3

2

Початкова школа

     Навчальні плани школи І ступеня складені на основі:

- 1-2 класи за Типовою освітньою програмою для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти, розробленою під керівництвом О.Я.Савченко – Нова українська школа, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022743-22;

- 3-4 класи за Типовою освітньою програмою для 3-4 класів закладів середньої освіти, розробленою під керівництвом О.Я.Савченко – Нова українська школа, затвердженою Міністерством освіти і науки України від 12.08.2022743-22;

   За рахунок годин варіативної частини навчального плану введено курси за вибором:    

       «Основи християнської етики» - 3 клас – 1 година

Основна школа

 

     Навчальні плани гімназії ІІ ступеня складені на основі:

 - 5 клас - за Типовою освітньою програмою для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженої наказом МОН України від 19.02.2021 року №235 «Про затвердження типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти»;

- 6 - 9 класи - за Типовою освітньою програмою для 6-9 класів закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 405 за п’ятиденним робочим тижнем, наказу Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 № 698.

Варіативна складова навчального плану у школі ІІ ступеня використана:

«Основи християнської етики» - 6 клас - 1 година

 

 

Структура 2022-2023 навчального року

 

1. Початок та закінчення навчального року.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» 2022-2023 навчальний рік розпочнеться 01 вересня 2022 року святом – День знань – і закінчиться не пізніше 01 липня 2023 року.

 

2. Поділ на семестри.

Навчальні заняття для учнів 1-9 класів організовуються за семестровою системою:

І семестр – з 01 вересня 2022 року по 28 грудня 2022 року,

ІІ семестр – з 16 січня 2023 року по 02 червня 2023 року.

 

3. Проведення канікул.

Впродовж навчального року для учнів 1-9 класів проводяться канікули:

- осінні - з 24 жовтня по 30 жовтня 2022 року;

- зимові - з 29 грудня 2022 року по 15 січня 2023 року;

- весняні - з 27 березня по 02 квітня 2023 року.

- додаткові канікули для учнів І класу з 20 лютого 2023 року по 26 лютого 2023 року

Передбачено можливість зміни термінів канікул, початку і завершення семестрів з урахуванням рівня небезпеки в регіоні, дотримуючись при цьому рекомендацій головного санітарного лікаря України. 

Навчальні екскурсії та навчальна практика проводяться згідно додатку до листа МОН України від 06.02.2008 №1/9-61 «Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу під час проведення навчальних екскурсій та навчальної практики учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

1.4. Система внутрішнього забезпечення якості освіти.

1. Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області розроблено відповідно до вимог Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 року №2145 – VІІІ (ст.41.) та Статуту Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області (у новій редакції від 05.08.2021 року).

2. Система якості освіти в Зорянській гімназії Устилузької міської ради Волинської області базується на таких принципах:

- усвідомлення усіма педпрацівниками освітнього закладу відповідальності за якість освіти що надається;

- визнання необхідності розроблення стратегії та процедур забезпечення якості для освітніх програм що реалізуються;

- прийняття наукових обґрунтованих рішень на основі аналізу повної і об’єктивної інформації;

- відмова від авторитарного стилю керування і перехід до креативності та гуманізму;

- максимальне урахування вимог до якості освіти усіх зацікавлених сторін.

3. Гімназія працює у взаємодії з усіма зацікавленими сторонами, до яких відноситься:

- органи, що здійснюють управління у сфері освіти;

- постачальників здобувачів освіти (дитячі садки, батьки);

- педагогічний персонал гімназії;

- здобувачів освіти та їх батьків;

- органи місцевого самоврядування у сфері освіти тощо.

4. Система якості освіти гімназії забезпечується на трьох рівнях:

- рівень оперативного управління діяльністю (управління якістю) націлений на виконання вимог до якості надання освітніх послуг, що містять освітній процес (навчально – методичне навчання, навчальна діяльність здобувачів освіти, виховна робота, освіта впродовж життя;

- процеси управління ресурсами, підготовка та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, матеріально – технічне та інформаційне забезпечення, забезпечення безпеки життєдіяльності;

- рівень управління системою якості (внутрішнє забезпечення якості, націлений на підтвердження впевненості внутрішніх споживачів у тому, що відповідні вимоги до якості освіти будуть виконані);

- рівень стратегічного управління (постійне покращення і контроль якості) орієнтований на підвищення ефективності та результативності управління. Здійснюється педагогічною радою.

5. Характеристика чинної внутрішньої системи забезпечення якості освіти в гімназії.

5.1. Внутрішня система забезпечення якості в Зорянській гімназії Устилузької міської ради Волинської області є складником системи забезпечення якості освіти в Україні і містить дві підсистеми: забезпечення та моніторингу якості освіти і освітньої діяльності.

5.2. Поточний контроль результатів навчання здобувачів освіти здійснюється впродовж семестру з метою оцінювання складових учнівської компетентності під час усіх видів занять та самостійної роботи учнів з вивчення навчальних предметів.

5.3. Поточні результати навчальних досягнень здобувачів освіти фіксуються в класних журналах і доступні для перегляду та аналізу дирекції, класними керівниками, здобувачами освіти та їх батьками.

5.4. Підсумковий контроль в результаті навчання здобувачами освіти здійснюється у формі діагностичних робіт, підсумкових контрольних робіт, ДПА та подальшого їх моніторингу.

5.5. Підсистема забезпечення та моніторингу якості освітньої діяльності школи містить такі процедури: встановлення зворотного зв’язку з учасниками освітнього процесу (опитування здобувачів освіти та їх батьків, надавачів освітніх послуг); сприяння підвищенню кваліфікації педагогічних кадрів; забезпечення доступності інформації щодо результатів діяльності освітнього закладу усім зацікавленим сторонам на веб-сайті закладу гімназії; постійне удосконалення інформаційної системи гімназії для створення ефективного інформаційного освітнього середовища; запобігання та виявлення плагіату в роботах педагогічних працівників гімназії та здобувачів освіти.

6. Стратегічні цілі і завдання удосконалення внутрішньої системи забезпечення якості освіти в гімназії.

6.1. Основними стратегічними цілями внутрішньої системи забезпечення освітою є: забезпечення якості освітньої діяльності гімназії шляхом дотримання норм та процедур і за підтримки всіх учасників освітньої діяльності.

6.2. Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти є:

- постійний моніторинг змісту освіти;

- спостереження за реалізацією освітнього процесу;

- моніторинг технології навчання;

- моніторинг ресурсного потенціалу гімназії;

- моніторинг управління ресурсами та процесами;

- спостереження за станом соціально-психологічного середовища гімназії;

- контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;

- розроблення рекомендацій щодо покращення даної діяльності, участь у стратегічному плануванні.

6.3. Здійснення постійного моніторингу змісту освіти полягає у періодичному аналізі навчальних планів, програм навчальних дисциплін на предмет їх відповідності навчальним потребам здобувачів освіти.

6.4. Здійснення моніторингу технологій навчання полягає у визначенні ступенів відповідності методів, засобів, форм навчання, сучасним науково – педагогічним підходам та сучасній освітній парадигмі вітчизняної освіти, аналізі критеріїв оцінювання та ефективності засобів контролю навчальних досягнень учнів.

6.5. Моніторинг ресурсного потенціалу гімназії полягає в аналізі відповідності матеріально-технічного, навчально-методичного та інформаційного ресурсів цілям

заявлених освітніх програм, встановлення ефективності функціонування інформаційної системи гімназії.

6.6. Здійснення моніторингу управління ресурсами та процесами в гімназії полягає у визначенні ефективності управління в навчальному процесі в цілому та окремих його складників (планування, організація, контроль, облік).

6.7. Спостереження за станом соціально - психологічного середовища гімназії полягає в діагностуванні морально - психологічного клімату в колективі.

6.8. Обов’язковою складовою діяльністю щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти є участь у стратегічному плануванні.

7. Організація внутрішньої системи якості освіти.

7.1. Організація внутрішньої системи забезпечення якості освіти в школі здійснюється на таких рівнях: І рівень – здобувачі середньої освіти; ІІ рівень –динамічна група та методоб’єднання (педагогів); ІІІ рівень – дирекція гімназії.

7.2. На першому рівні організації внутрішньої системи забезпечення якості дирекцією при залученні психолога/соціального педагога здійснюється соціологічне опитуванням здобувачів освіти щодо якості проведення навчальних занять (уроків, практичних та лабораторних робіт). 

7.3. Другий рівень – забезпечення якості освіти визначається за такими напрямами: контроль виконання вимог та встановлених нормативів щодо якісної організації освітньої діяльності; моніторинг поточних, проміжних результатів навчання здобувачів освіти; встановлення та оцінювання рівня досягнень складових компетентностей здобувачів освіти, досягнутих на певному етапі їх навчання (семестр, рік).

7.4Третій рівень реалізується директором гімназії, заступником директора з навчально-виховної роботи:

- визначається якість планування, контроль рівня досягнень здобувачами освіти;

- управління якістю (методи та види діяльності оперативного характеру, що використовуються для виконання вимог до середньої освіти та встановлених нормативів);

- щорічне оцінювання здобувачів освіти та регулярне оприлюднення результатів таких оцінювань на офіційному веб-сайті гімназії;

- забезпечення підвищення кваліфікації педпрацівників;

- забезпечення функціонування та постійне вдосконалення інформаційної системи гімназії;

- забезпечення публічної інформації про освітні програми; встановлення оперативного зворотного зв’язку з випускниками гімназії.

Схвалено                                                                                              Затверджено

на засіданні  педагогічної ради                                     Наказ від 31.08.2022 року

31.08.2022 року                                                                                                №

Протокол №1 (питання №4)                                     ________ Микола ШЕВЧУК                                                                 

                      

Освітня програма

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

  (1-2 класи)

           

Освітня програма комунального закладу Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області для 1-2 класів  розроблена на основі Типових освітніх програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти під керівництвом О.Я. Савченко – Нова українська школа, частини першої статті 64 Закону України «Про освіту» постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» (зі змінами), наказу МОН України від 12.08.2022 №743-22 «Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1-2-х класів закладів загальної середньої освіти».

Освітня програма початкової освіти для 1-2 класів (далі - освітня програма) окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти (далі – Державний стандарт).

Освітня програма визначає:

  • загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення (за Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти під керівництвом Савченко О.Я.);
  • очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальної програми, відповідно до кожної змістової лінії;
  • рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
  • вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією освітньою програмою.

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін.       

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 1 класу закладів загальної середньої освіти складає 700 годин/навчальний рік, для 2 класу – 770 годин/навчальний рік.

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах закладу загальної середньої освіти І ступеня (далі–навчальний план).

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру першого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план початкової школи передбачає реалізацію освітніх галузей Державного стандарту початкової освіти через структурування змісту початкової освіти на засадах інтегрованого підходу у навчанні. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову.

Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, обов'язкову для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від їх підпорядкування і форм власності, та варіативну, в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів освітніх галузей, курс за вибором.

На основі навчального плану освітній заклад складає на кожен навчальний рік робочий навчальний план з конкретизацією варіативної складової, враховуючи  індивідуальні освітні потреби учнів. Повноцінність початкової освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових, які в обов'язковому порядку фінансуються з відповідних бюджетів.

Освітню програму для 1-2 класів укладено за дев’ятьма основними освітніми галузями.

Мовно-літературна освітня галузь (українська мова, читання) ставить за мету розвиток особистості дитини засобами різних видів мовленнєвої діяльності, формування ключових, комунікативної та читацької компетентностей; розвиток здатності спілкуватися українською мовою для духовного, культурного й національного самовияву, послуговуватися нею в особистому й суспільному житті, у міжкультурному діалозі; збагачення емоційно-чуттєвого досвіду, розвиток мовленнєво-творчих здібностей.

У початковому курсі мовно-літературної освіти виділено такі змістові лінії: «Взаємодіємо усно», «Читаємо», «Взаємодіємо письмово», «Досліджуємо медіа», «Досліджуємо мовні явища».

Змістові лінії реалізуються через такі інтегровані курси і навчальні предмети:

1 клас – інтегрований курс «Навчання грамоти».

2 клас – «Українська мова» та «Літературне читання».

Іншомовна освітня галузь (іноземна (англійська) мова) забезпечується єдністю предметного, процесуального та емоційно-ціннісного компонентів і створюється на засадах оволодіння іноземною мовою у контексті міжкультурної парадигми, що передбачає навчання мови народу, який нею спілкується, та ознайомлення з його культурою. Такий підхід зумовлює формування  готовності до міжкультурної комунікації у межах типових сфер, тем і ситуацій спілкування. На кінець 2-го класу учні досягають рівня Pre А1.

Цей рівень характеризує результати навчальних досягнень у кожному виді мовленнєвої діяльності та узгоджуються із Загальноєвропейськими Рекомендаціями з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання.

Математична галузь (математика) ставить за мету різнобічний розвиток особистості дитини та її світоглядних орієнтацій засобами математичної діяльності, формування математичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя та продовження навчання.

Реалізація мети і завдань початкового курсу математики здійснюється за такими змістовими лініями: «Числа, дії з числами. Величини», «Геометричні фігури», «Вирази, рівності, нерівності», «Робота з даними», «Математичні задачі і дослідження».

До програми кожного класу подано орієнтовний перелік додаткових тем для розширеного вивчення курсу. Додаткові теми не є обов’язковими для вивчення. Учитель може обрати окремі теми із пропонованих або дібрати теми самостійно з огляду на методичну доцільність та пізнавальні потреби учнів. Результати вивчення додаткових тем не підлягають оцінюванню.

Громадянська та історична, соціальна та здоров'язбережувальна, природнича освітні галузі («Я досліджую світ»)  можуть реалізовуватись окремими предметами або в інтегрованому курсі за різними видами інтеграції (тематична, процесуальна, міжгалузева; в межах однієї галузі; на інтегрованих уроках, під час тематичних днів, в процесі проектної діяльності) за активного використання міжпредметних зв’язків, організації різних форм взаємодії учнів. Для розв'язання учнями практичних завдань у життєвих ситуаціях залучаються навчальні результати з інших освітніх галузей.

Навчальна програма «Я досліджую світ» ставить за мету особистісний розвиток молодших школярів на основі формування цілісного образу світу в процесі засвоєння різних видів соціального досвіду, який охоплює систему інтегрованих знань про природу і суспільство, ціннісні орієнтації в різних сферах життєдіяльності та соціальної практики, способи дослідницької поведінки, які характеризують здатність учнів розв'язувати практичні задачі.

Тематичну основу курсу складають змістові лінії, які визначені Державним стандартом початкової освіти і охоплюють складники названих вище галузей в їх інтегрованій суті, а саме:

«Людина» (пізнання себе, своїх можливостей; здорова і безпечна поведінка);

«Людина серед людей» (стандарти поведінки в сім'ї, в суспільстві; моральні норми; навички співжиття і співпраці);

«Людина в суспільстві» (громадянські права та обов'язки як члена суспільства. Пізнання свого краю, історії, символів держави. Внесок українців у світові досягнення);

«Людина і світ» (толерантне ставлення до різноманітності світу людей, культур, звичаїв);

«Людина і природа» (пізнання природи; взаємозв'язок об'єктів і явищ природи; рукотворний світ людини; відповідальна діяльність людини у природі; роль природничих знань і технологій у житті людини; залежність між діяльністю людини і станом довкілля).

Інформатична освітня галузь (інформатика) починає реалізуватися з 2-го класу та ставить за мету різнобічний розвиток особистості дитини та її світоглядних орієнтацій, формування інформатичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя та продовження навчання.

Технологічна освітня галузь (дизайн і технології) ставить за мету розвиток особистості дитини засобами предметно-перетворювальної діяльності, формування ключових та предметної проектно-технологічної компетентностей, необхідних для розв’язання життєвих проблем у взаємодії з іншими, культурного й національного самовираження та інтегрується в курс «Я досліджую світ».

Реалізація мети і завдань навчального предмета здійснюється за такими змістовими лініями: «Інформаційно-комунікаційне середовище», «Середовище проектування», «Середовище техніки і технологій», «Середовище соціалізації».

Мистецька освітня галузь (мистецтво) ставить за мету всебічний художньо-естетичний розвиток особистості дитини, освоєння нею культурних цінностей у процесі пізнання мистецтва; плекання пошани до вітчизняної та зарубіжної мистецької спадщини; формування ключових, мистецьких предметних та міжпредметних компетентностей, необхідних для художньо-творчого самовираження в особистому та суспільному житті.

Реалізація поставленої мети здійснюється за змістовими лініями: «художньо-творча діяльність», «сприймання та інтерпретація мистецтва», «комунікація через мистецтво», які окреслюють одну з моделей досягнення загальних цілей освітньої галузі та розкривають основну місію загальної мистецької освіти.

Мистецька освітня галузь реалізується через інтегровані предмети вивчення за окремими видами мистецтва: «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», де відбудеться реалізації упродовж циклу навчання всіх очікуваних результатів галузі.

Фізкультурна освітня галузь  (фізична культура) ставить за мету всебічний фізичний розвиток особистості учня засобами фізкультурної та ігрової діяльності, формування в молодших школярів ключових фізкультурних компетентностей, ціннісного ставлення до фізичної культури, спорту, фізкультурно-оздоровчих занять та виховання фізично загартованих і патріотично налаштованих громадян України.

Зазначена мета реалізується за такими змістовими лініями: «Рухова  

діяльність», «Ігрова та змагальна діяльність».

У початковій школі може здійснюватися поділ класів на групи при вивченні окремих предметів відповідно до чинних нормативів (наказ Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 р. № 128, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 06.03.2002 за № 229/6517).

Згідно з рішеннями місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування класи можуть ділитися на групи і при меншій наповнюваності від нормативної, а також при вивченні інших предметів за рахунок зекономлених бюджетних асигнувань та залучення додаткових коштів.

При визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативну тривалість уроків у 1 класі – 35 хвилин, в 2 класі – 40 хвилин.

Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Навчальний час, передбачений на варіативну складову може бути використаний на предмети інваріантної складової, на проведення індивідуальних та групових занять. Варіативна складова навчального плану закладу освіти визначається закладом загальної середньої освіти самостійно, враховуючи особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів, особливості регіону, рівень навчально-методичного та кадрового забезпечення закладу і відображається в навчальних планах закладів освіти.

Освітня програма може мати корекційно-розвивальний складник для осіб з особливими освітніми потребами. Для дітей з особливими потребами тривалість здобуття початкової освіти може бути подовжена.

Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту».

Навчальні плани зорієнтовані на роботу початкової школи за 5-денним навчальними тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель/вчителька у рамках кожної освітньої галузі.

Освітня  програма має потенціал для формування у здобувачів таких ключових компетентностей:

1) здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та однією з іноземних мов;

2) математична;

3) компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

4) інноваційність;

5) екологічна;

6) інформаційно-комунікаційна;

7) здатність до навчання впродовж життя;

8) громадянські та соціальні компетентності;

9) культурна;

10) підприємливість та фінансова грамотність;

та наскрізних умінь: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, здатність логічно обґрунтовувати позицію, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв'язувати проблеми, співпрацювати з іншими особами.

Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти.

Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту») з урахуванням досягнень попереднього етапу розвитку здобувачів освіти.

Зберігаючи наступність із дошкільним періодом дитинства, початкова школа забезпечує подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формує здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховує ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я.

Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Основними формами організації освітнього процесу є:

  • різні типи уроку,
  • екскурсії,
  • віртуальні подорожі,
  • спектаклі,
  • квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Контроль і оцінювання навчальних досягнень.

 Відповідно до пункту 28 Державного стандарту початкової освіти отримання даних, їх аналіз та формулювання суджень про результати навчання учнів здійснюють у процесі:

  • формувального оцінювання, метою якого відстеження особистісного розвитку учнів й ходу опановування ними навчального досвіду як основи компетентності та побудову індивідуальної освітньої траєкторії особистості;
  • підсумкового оцінювання, метою якого є співвіднесення навчальних досягнень учнів з обов'язковими/очікуваними результатами навчання, визначеними Державним стандартом/освітньою програмою.

Формулювання оцінювальних суджень, визначення рівня результату навчання здійснюється на основі Орієнтовної рамки оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти. Вона дозволяє забезпечити об'єктивність і точність результату оцінювання та розроблена з урахуванням таких показників:

  • якість знаннєвого складника компетентностей (дієвість, гнучкість, міцність, повнота, глибина, узагальненість, системність; до того ж визначальними ознаками є дієвість і гнучкість знаннєвого складника, що виявляються у готовності учня/учениці застосовувати знання в навчальних ситуаціях);
  • сформованість діяльнісного складника компетентностей за рівнями реалізації навчальної діяльності: рівень розпізнавання і копіювання зразків, репродуктивний, продуктивний, продуктивно-творчий рівні;
  • прояв мотиваційно-ціннісного складника компетентностей, а саме умотивованості, пізнавального інтересу, відповідальності, ініціативності.

Задля здійснення оцінювання з урахуванням вікових особливостей учнів 1-2 класів щодо можливостей оволодіння певними складниками результатів навчання виокремлюються об'єктивні результати навчання (знання про предмети і явища навколишнього світу, взаємозв'язки і відношення між ними, уміння та навички оперувати знаннями, уміння застосовувати набутий досвід навчальних дій, досвід творчої діяльності, що відображено в обов'язкових/очікуваних результатах навчання, визначених в освітній програмі закладу загальної середньої освіти) та особистісні надбання учня/учениці (активність, ініціативність; старанність, наполегливість; комунікабельність, здатність співпрацювати; самостійність, відповідальність; ціннісні ставлення), які він/вона виявляє у процесі досягнення результату навчання.

Результат оцінювання особистісних надбань та об'єктивних результатів навчання учня/учениці у 1-2 класах виражається вербальною оцінкою.

Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.

Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:

  • кадрове забезпечення освітньої діяльності;
  • навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
  • матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
  • якість проведення навчальних занять;
  • моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей).
  • завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
  • оновлення методичної бази освітньої діяльності;
  • контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;
  • моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
  • створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.

Освітня програма початкової освіти для 1-2 класів передбачає досягнення учнями результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом.

Реалізація освітньої програми забезпечує  всебічний розвиток дитини, її здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей та розвиток самостійності, творчості, допитливості, що забезпечують її готовність до продовження навчання в 3-4 класах НУШ.

Програмне забезпечення освітньої програми

Зорянської гімназії

 Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

Навчальні програми для учнів закладів освіти І ступеня

(1 клас)

Предмет

Назва програми (автор)

Клас

Видавництво

Рік

вида

ння

Гриф

Українська мова

(реалізується в рамках освітньої програми «Навчання грамоти) під керівництвом

Савченка О.Я.

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Англійська мова

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Математика

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Я досліджую світ

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Технології

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Мистецтво

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Фізична культура

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблена під керівництвом Савченко О.Я.

1

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

(2 клас)

Предмет

Назва програми (автор)

Клас

Видавництво

Рік

вида

ння

Гриф

Українська мова

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Літературне читання

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Англійська мова

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Математика

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Я досліджую світ

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Технології

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Мистецтво

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Фізична культура

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Інформатика

Типова освітня програма  для ЗЗСО, розроблена під керівництвом  Савченко О.Я.

2

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Перелік підручників що використовуються в освітньому процесі

1 клас

№ з\п

Найменування підручника

Автор

Рік

видання

Кількість

1.

«Українська мова. Буквар» підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Вашуленко

М. С.

2018

11

2.

«Математика» підручник для  1  класу закладів загальної середньої
освіти з навчанням українською мовою

Листопад

Н. П.

2018

11

3.

«Англійська мова» підручник для 1 класу закладів загальної середньої
освіти (з аудіосупроводом)

Карпюк О.Д.

2018

11

4.

«Мистецтво» підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти
 

Калініченко О.В.; Аристова Л.С.

2018

11

5.

«Я досліджую світ» підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти

Грущинська І. В.

2018

11

2 клас

№ з\п

Найменування підручника

Автор

Рік

видання

Кількість

1.

«Українська мова та читання». Підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Варзацька Л.О.

2019

5

2.

«Математика». Підручник для закладів загальної середньої
освіти з навчанням українською мовою

Бунда Н.О.

2019

5

3.

«Я досліджую світ». Підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Бунда Н.О.

2019

5

4.

Англійська мова» підручник для 2 класу закладів загальної середньої
освіти (з аудіосупроводом)

Карпюк О.Д.

2019

5

5.

«Мистецтво» підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти
 

Калініченко О.В.; Аристова Л.С.

2019

5

Навчальний план початкової школи

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

(1 клас)

Назва освітньої галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень  класах

1.

Інваріантна складова

Мовно-літературна, у тому числі:

9

Українська мова та література

Інтегрований курс «Навчання грамоти»

7

Іноземна мова

Англійська   мова

2

Математична

Математика

4

Природнича

Громадянська й історична

Соціальна

Здоровязбережувальна

Інтегрований курс «Я досліджую світ»

3

Технологічна

Дизайн і технології

1

Мистецька

Музичне мистецтво

1

Образотворче мистецтво

1

Фізкультурна

Фізична культура

3

Разом:

22

2

Всього фінансується

22

Директор гімназії:                       Микола ШЕВЧУК

Навчальний план початкової школи

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

 (2 клас)

Назва освітньої галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень  класах

1.

Інваріантний складник

Мовно-літературна, у тому числі:

10

Українська мова та література

Українська мова та літературне читання

7

Іноземна мова

Іноземна (англійська)   мова

3

Математична

Математика

4

Природнича

Громадянська й історична

Соціальна

Здоровязбережувальна

Інтегрований курс «Я досліджую світ»

3

Технологічна

Дизайн і технології

1

Інформатична

Інформатика

1

Мистецька

Музичне мистецтво

1

Образотворче мистецтво

1

Фізкультурна

Фізична культура

3

Разом:

24

2

Всього фінансується

24

Директор гімназії:                       Микола ШЕВЧУК

Схвалено                                                                                              Затверджено

на засіданні  педагогічної ради                                     Наказ від 31.08.2022 року

31.08.2022 року                                                                                                  №

Протокол №1 (питання №4)                                     ________ Микола ШЕВЧУК                                                                  

                       

Освітня програма

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

 на 2022-2023 навчальний рік

(3-4 класи)

Освітня програма Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області для 3-4 класів  розроблена на основі Типових освітніх програм для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти під керівництвом О.Я. Савченко – Нова українська школа, частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» (зі змінами), наказу МОН України від 12.08.2022 №743-22 «Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 3-4-х класів закладів загальної середньої освіти»..

Освітню програму початкової освіти для 3 класу закладів загальної середньої освіти розроблено відповідно до Закону України «Про освіту», Державного стандарту початкової освіти. У програмі визначено змістові лінії; очікувані результати навчання та відповідний зміст кожного навчального предмета чи інтегрованого курсу.

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 3 класів закладів загальної середньої освіти складає 805 годин/навчальний рік, для учнів 4 класів - 805 годин/навчальний рік.

Освітню програму побудовано із врахуванням таких принципів:

-        дитиноцентрованості і природовідповідності;

-        узгодження цілей, змісту і очікуваних результатів навчання;

-        науковості, доступності і практичної спрямованості змісту;

-        наступності і перспективності навчання;

-        взаємозв’язаного формування ключових і предметних компетентностей;

-      логічної послідовності і достатності засвоєння учнями предметних компетентностей;

-        можливостей реалізації змісту освіти через предмети або інтегровані курси;

-        творчого використання вчителем програми залежно від умов навчання;

-        адаптації до індивідуальних особливостей, інтелектуальних і фізичних можливостей, потреб та інтересів дітей.

Зміст програми спрямований на формування у здобувачів таких ключових компетентностей:

1) вільне володіння державною мовою, що передбачає уміння усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також любов до читання, відчуття краси слова, усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях;

2) здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами, що передбачає активне використання рідної мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади, можливість розуміти прості висловлювання іноземною мовою, спілкуватися нею у відповідних ситуаціях, оволодіння навичками міжкультурного спілкування;

3) математична компетентність, що передбачає виявлення простих математичних залежностей в навколишньому світі, моделювання процесів та ситуацій із застосуванням математичних відношень та вимірювань, усвідомлення ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини;

4) компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій, що передбачають формування допитливості, прагнення шукати і пропонувати нові ідеї, самостійно чи в групі спостерігати та досліджувати, формулювати припущення і робити висновки на основі проведених дослідів, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження;

5) інноваційність, що передбачає відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі (клас, школа, громада тощо), формування знань, умінь, ставлень, що є основою компетентнісного підходу, забезпечують подальшу здатність успішно навчатися, провадити професійну діяльність, відчувати себе частиною спільноти і брати участь у справах громади;

6) екологічна компетентність, що передбачає усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміючи важливість збереження природи для сталого розвитку суспільства;

7) інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає  опанування основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях;

8) навчання впродовж життя, що передбачає опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання, організацію власного навчального середовища, отримання нової інформації з метою застосування її для оцінювання навчальних потреб, визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення, навчання працювати самостійно і в групі;

9) громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, усвідомленням рівних прав і можливостей, що передбачають співпрацю з іншими особами для досягнення спільної мети, активність в житті класу і школи, повагу до прав інших осіб, уміння діяти в конфліктних ситуаціях, пов’язаних з різними проявами дискримінації, цінувати культурне розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України, дбайливе ставлення до власного здоров’я і збереження здоров’я інших людей, дотримання здорового способу життя;

10) культурна компетентність, що передбачає залучення до різних видів мистецької творчості (образотворче, музичне та інші види мистецтв) шляхом розкриття і розвитку природних здібностей, творчого вираження особистості;

11) підприємливість та фінансова грамотність, що передбачають  ініціативність, готовність брати відповідальність за власні рішення, вміння організовувати свою діяльність для досягнення цілей, усвідомлення етичних цінностей ефективної співпраці, готовність до втілення в життя ініційованих ідей, прийняття власних рішень.

У процесі реалізації Освітньої програми використовуються внутрішньопредметні і міжпредметні зв’язки, які сприяють цілісності результатів початкової освіти та переносу умінь у нові ситуації.

При визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативну тривалість уроків у 3-4 класі – 40 хвилин.

Освітню програму для  класу укладено за вісьмома основними освітніми галузями.

Мовно-літературна освітня галузь (українська мова, літературне читання) ставить за мету розвиток особистості дитини засобами різних видів мовленнєвої діяльності, формування ключових, комунікативної та читацької компетентностей; розвиток здатності спілкуватися українською мовою для духовного, культурного й національного самовияву, послуговуватися нею в особистому й суспільному житті, у міжкультурному діалозі; збагачення емоційно-чуттєвого досвіду, розвиток мовленнєво-творчих здібностей, розвиток особистості молодшого школяра засобами різних видів читацької діяльності; формування читацької, комунікативної та інших ключових компетентностей;         збагачення емоційно-ціннісного, естетичного, соціального та пізнавального досвіду; розвиток образного, критичного і логічного мислення та літературно-творчих здібностей; формування готовності до вивчення української та зарубіжної літератури в освітньому закладі ІІ ступеня.

Реалізація зазначених мети і завдань здійснюється за такими змістовими лініями: «Взаємодіємо усно», «Взаємодіємо письмово», «Досліджуємо медіа»,«Досліджуємо мовні явища», «Пізнаємо простір дитячого читання»; «Розвиваємо навичку читання, оволодіваємо прийомами розуміння прочитаного»; «Взаємодіємо усно за змістом прослуханого»; «Досліджуємо і взаємодіємо з текстами різних видів»; «Оволодіваємо прийомами роботи з дитячою книжкою»; «Досліджуємо і взаємодіємо з медіапродукцією»; «Перетворюємо та інсценізуємо прочитане; створюємо власні тексти».

    Іншомовна освітня галузь (іноземна (англійська) мова) забезпечується єдністю предметного, процесуального та емоційно-ціннісного компонентів і створюється на засадах оволодіння іноземною мовою у контексті міжкультурної парадигми, що передбачає навчання мови народу, який нею спілкується, та ознайомлення з його культурою. Такий підхід зумовлює формування  готовності до міжкультурної комунікації у межах типових сфер, тем і ситуацій спілкування, визначених освітньою програмою. Завдання полягає у формуванні вмінь:

  • здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою;
  • розуміти на слух зміст автентичних текстів;
  • читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту;    
  • здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань;
  • адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови та інших навчальних предметів;
  • використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів;
  • критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб;
  • висловлювати свої думки, почуття та ставлення;
  • ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування.

Провідним засобом реалізації вказаної мети є компетентнісний підхід до організації навчання у загальноосвітній школі на основі ключових компетентностей як результату навчання. Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здорове життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх навчальних предметів  і є метапредметними. Реалізація в освітній програмі таких інтегрованих змістових ліній, як «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння з різних предметів у реальних життєвих ситуаціях.

   Математична освітня (математика) галузь реалізує різнобічний розвиток особистості дитини та її світоглядних орієнтацій засобами математичної діяльності, формування математичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя та продовження навчання.

Досягнення поставленої мети передбачає виконання таких завдань:

- формування в учнів розуміння ролі математики в пізнанні явищ і закономірностей навколишнього світу;

- формування у дітей досвіду використання математичних знань та способів дій для розв’язування навчальних і практичних задач;

- розвиток математичного мовлення учнів, необхідного для опису математичних фактів,  відношень і закономірностей;

- формування в учнів здатності міркувати логічно, оцінювати коректність і достатність даних для розв’язування навчальних і практичних задач.

Реалізація мети і завдань початкового курсу математики у 3 класі здійснюється за такими змістовими лініями: «Числа, дії з числами. Величини», «Геометричні фігури», «Вирази, рівності, нерівності», «Робота з даними», «Математичні задачі і дослідження».

Природнича, громадянська, історична, соціальна та здоров’язбережувальна освітні галузі (Я досліджую світ) забезпечує особистісний розвиток молодших школярів на основі формування цілісного образу світу в процесі засвоєння різних видів соціального досвіду, який охоплює систему інтегрованих знань про природу і суспільство, ціннісні орієнтації в різних сферах життєдіяльності та соціальної практики, способи дослідницької поведінки, які характеризують здатність учнів розв'язувати практичні задачі.

Досягнення поставленої мети передбачає розв’язання таких завдань:

  • формування дослідницьких умінь, опанування доступних способів пізнання себе та свого організму, предметів і явищ природи і суспільного життя (спостереження, обстеження, дослід, практична робота, вимірювання, систематизація, класифікація, встановлення логічної та часової послідовності подій, критична оцінка побаченого (почутого), встановлення зв'язків і залежностей в природі і суспільстві; між станом довкілля і діяльністю людини, вплив поведінки на здоров'я та безпеку, залежність результату роботи від докладених зусиль; аналіз наслідків ризикованої поведінки);
  • виховання активної позиції щодо громадянської і соціально-культурної належності себе і своєї родини до України; інтересу до пізнання історії та природи свого краю і країни; пошани до символів держави, ініціативної патріотичної поведінки у громадських акціях, у відзначенні пам'ятних дат і подій;
  • розвиток толерантності у соціальній комунікації, ціннісного ставлення до природи та її пізнання,до приватного життя інших людей, усвідомлення правової відповідальності у ситуаціях застосування норм і правил життя в суспільстві, інші соціальні навички у взаємодії і співпраці в різних видах діяльності;
  • створення умов для самовираження учнів у різних видах діяльності, становлення екологічно грамотної та соціально адаптованої особистості.

Тематичну основу курсу складають змістові лінії, які визначені Державним стандартом початкової освіти і охоплюють складники названих вище галузей в їх інтегрованій суті, а саме:

«Людина» (людина – частина природи і суспільства, пізнання себе, своїх можливостей; здорова і безпечна поведінка);

«Людина серед людей» (соціальні ролі (школяр, член сім’ї і громади), стандарти поведінки в сім'ї, в школі, в громадських місцях; моральні норми; навички співжиття і співпраці, соціальні зв’язки між людьми у процесі виконання соціальних ролей);

«Людина в суспільстві» (громадянські права та обов'язки як члена суспільства і громадянина України. Пізнання свого краю, історії, символів держави. Внесок українців у світові досягнення);

«Людина і світ» (Земля – спільний дім для всіх людей; толерантне ставлення до різноманітності світу людей, культур, звичаїв; залежність стану довкілля від поведінки всіх людей);

«Природа» (різноманітність природи; методи дослідження  природи; нежива і жива природа; звязки у природі; природа Землі; природа України).

«Людина і природа» (взаємозв'язки людини і природи; використання людиною природничих знань, матеріалів, виробів і технологій; відповідальна діяльність людини у природі; правила поведінки в природі; участь дітей в природоохоронній діяльності).

Технологічна галузь (дизайн і технології) у 3 класі реалізує розвиток особистості дитини засобами предметно-перетворювальної діяльності, формування ключових та проектно-технологічної компетентностей, необхідних для розв’язання життєвих проблем, культурного й національного самовираження.

Досягнення мети передбачає виконання таких завдань:

- формування допитливості, цілісного уявлення про матеріальне і нематеріальне виробництво;

- сприяння розвитку естетично-ціннісного ставлення до традицій українського народу в праці, декоративно-ужитковому мистецтві;

- набуття досвіду поетапного створення корисних і естетичних виробів у партнерській взаємодії: від задуму до його втілення в різних матеріалах;

- вироблення навичок раціонального використання матеріалів, безпечного застосування традиційних та сучасних технологій;

- формування культури праці, прагнення удосконалювати процес і результати проектно-технологічної діяльності, свій життєвий простір.

Реалізація мети і завдань інтегрованого курсу «Дизайн і технології» здійснюється за змістовими лініями, які відображають структуру розвитку особистості та завершеного циклу проектно-технологічної діяльності: «Інформаційно-комунікаційне середовище», «Середовище проектування», «Середовище техніки і технологій», «Середовище соціалізації».

Навчальний матеріал вибудовується навколо актуальних освітніх тем. Розподіл навчальних годин за темами, добір об’єктів проектно-технологічної діяльності вчитель визначає самостійно, враховуючи умови навчання та педагогічну доцільність.

Інформатична галузь інформатика формує у здобувача освіти інформаційно-комунікаційної та інших ключових компетентностей, здатності до розв’язання завдань з використанням цифрових пристроїв та інформаційно-комунікаційних технологій  для розвитку критичного, аналітичного, синтетичного, логічного мислення, реалізації творчого потенціалу, формування активної, відповідальної, безпечної та етичної діяльності в інформаційному суспільстві.

Головними завданнями є формування умінь

  • знаходити та опрацьовувати інформацію із використанням пошукових систем;
  • створювати інформаційні об'єкти та опрацьовувати їх у програмних середовищах;
  • здійснювати індивідуальну й колективну діяльність в інформаційному середовищі;
  • критично оцінювати  інформацію для розв’язання життєвих проблем;
  • дотримуватися етичних, міжкультурних та правових норм інформаційної взаємодії;
  • дотримуватися правил безпечної роботи з комп’ютерними пристроями.

Реалізація мети і завдань навчального предмета здійснюється за змістовими лініями«Інформація. Дії з інформацією», «Комп’ютерні пристрої для здійснення дій із інформацією», «Об’єкт. Властивості об’єкта», «Створення інформаційних моделей. Змінення готових. Використання» «Алгоритми»

Учитель може змінювати порядок вивчення тем та самостійно визначає обсяг (кількість годин) на вивчення кожної теми курсу, а також на повторення, узагальнення та систематизацію під час вивчення кожної теми, вибудовуючи найбільш доречну для конкретного класу траєкторію навчання Для дотримання норм безпеки дитини навчання  організовується у закритому захищеному інформаційному середовищі. Облікові записи для електронного листування та співпраці в мережі створює адміністратор навчального закладу.

Мистецька галузь (мистецтво) забезпечує всебічний художньо-естетичний розвиток особистості дитини, освоєння нею культурних цінностей у процесі пізнання мистецтва; плекання пошани до вітчизняної та зарубіжної мистецької спадщини; формування ключових, мистецьких предметних та міжпредметних компетентностей, необхідних для художньо-творчого самовираження в особистому та суспільному житті.

Досягнення поставленої мети передбачає виконання таких завдань:

  • розвиток почуттєвої сфери учнів, набуття ними досвіду емоційно-естетичних переживань, формування мистецьких уподобань та особистісних художніх цінностей;
  • поглиблення мотивації до пізнання творів вітчизняного і зарубіжногомистецтва; виховання гордості за здобутки рідного мистецтва та толерантного ставлення до мистецтва інших етносів і народів; 
  • формування умінь художнього сприймання, аналізу художньої мови та оцінювання творівмистецтва, аргументування думки відповідно до вікових можливостей з використанням мистецьких термінів;
  • оволодіння способами художньо-творчої діяльності в різних видах мистецтва, комунікації з іншими в художній творчості;
  • досягнення розуміння учнями можливостей цифрових технологій щодоїх застосування у мистецькій творчості;
  • розвиток здатності самопізнання і самовираження, коригування власних емоційних станів через мистецтво і різні види художньої творчості; розвиток креативності  й мистецьких здібностей;
  • формування здатності встановлювати зв’язок між видами мистецтва, між мистецтвом та іншими сферами знання (літературою, математикою, знаннями про природу, історію тощо); мистецтвом і явищами довкілля;
  • усвідомлення значення мистецтва в житті людини та художнього пізнання для власної успішності;
  • формування культури глядача-слухача;
  • соціалізація учнів через мистецтво, формування здатності об’єктивно оцінювати творчі здобутки свої та інших.

Відповідно до зазначених мети і завдань виокремлено змістові лінії: «художньо-творча діяльність», «сприймання та інтерпретація мистецтва», «комунікація через мистецтво», які розкривають основну місію загальної мистецької освіти.

Опанування учнями мистецтва у початковій школі ґрунтується на засадах компетентнісного, ціннісного, особистісно зорієнтованого, діяльнісного, ігрового та інтегративного підходів

Фізкультурна освітня галузь (фізична культура) покликана забезпечити всебічний фізичний розвиток особистості учня засобами фізкультурної та ігрової діяльності, формування в молодших школярів ключових фізкультурних компетентностей, ціннісного ставлення до фізичної культури, спорту, фізкультурно-оздоровчих занять та виховання фізично загартованих і патріотично налаштованих громадян України.

Досягнення поставленої мети передбачає виконання таких завдань:

виховання в молодших школярів розуміння значущості занять фізичними вправами, спортивними іграми як важливого засобу зміцнення здоров’я, отримання задоволення, гартування тіла та характеру, самовираження, соціальної взаємодії у процесі фізкультурно-оздоровчої діяльності;

– формування в учнів здатності володіння різними способами рухової діяльності, виконання фізичних вправ; уміння грати в рухливі та спортивні ігри за спрощеними правилами;

– розвиток в молодших школярів здатності встановлювати причинно-наслідкові зв’язки позитивних та негативних чинників щодо стану свого здоров’я та фізичного розвитку;

  • використовувати різні способи пошуку корисної інформації у довідникових джерелах, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікативних технологій і критичного мислення;

– формування в учнів здатності творчо застосовувати набутий досвід з фізичної культури, використовувати сили природи для зміцнення здоров’я та фізичного вдосконалення;

– розвиток в молодших школярів здатності використовувати навички самоконтролю і самооцінювання свого фізичного стану, дотримуватися санітарно-гігієнічних правил та безпечної поведінки в процесі фізкультурно-оздоровчої діяльності;

– розвиток в учнів здатності спілкуватися і взаємодіяти з дорослими й однолітками, співпрацювати та досягати спільних командних цілей у процесі спортивно-ігрової діяльності, використовувати термінологічний апарат з фізичної культури рідною мовою під час фізкультурно-оздоровчої діяльності;

виховання в молодших школярів емоційно-ціннісного ставлення до занять фізичною культурою та спортом, здатності добирати фізичні вправи для розвитку фізичних якостей з урахуванням індивідуальних можливостей, бажання керуватися правилами безпечної і чесно їгри, вигравати і програвати; формування зацікавленості досягненнями українських спортсменівна Олімпійських іграх та інших спортивних змаганнях.

Зазначена мета і завдання реалізуються за такими змістовими лініями: «Рухова діяльність», «Ігрова та змагальна діяльність».

Контроль і оцінювання навчальних досягнень.

 Відповідно до пункту 28 Державного стандарту початкової освіти отримання даних, їх аналіз та формулювання суджень про результати навчання учнів здійснюють у процесі:

  • формувального оцінювання, метою якого відстеження особистісного розвитку учнів й ходу опановування ними навчального досвіду як основи компетентності та побудову індивідуальної освітньої траєкторії особистості;
  • підсумкового оцінювання, метою якого є співвіднесення навчальних досягнень учнів з обов'язковими/очікуваними результатами навчання, визначеними Державним стандартом/освітньою програмою.

Формулювання оцінювальних суджень, визначення рівня результату навчання здійснюється на основі Орієнтовної рамки оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти. Вона дозволяє забезпечити об'єктивність і точність результату оцінювання та розроблена з урахуванням таких показників:

  • якість знаннєвого складника компетентностей (дієвість, гнучкість, міцність, повнота, глибина, узагальненість, системність; до того ж визначальними ознаками є дієвість і гнучкість знаннєвого складника, що виявляються у готовності учня/учениці застосовувати знання в навчальних ситуаціях);
  • сформованість діяльнісного складника компетентностей за рівнями реалізації навчальної діяльності: рівень розпізнавання і копіювання зразків, репродуктивний, продуктивний, продуктивно-творчий рівні;
  • прояв мотиваційно-ціннісного складника компетентностей, а саме умотивованості, пізнавального інтересу, відповідальності, ініціативності.

          Як і у 1-2 класах задля здійснення оцінювання з урахуванням вікових особливостей учнів 3-4  класів щодо можливостей оволодіння певними складниками результатів навчання виокремлюються об'єктивні результати навчання (знання про предмети і явища навколишнього світу, взаємозв'язки і відношення між ними, уміння та навички оперувати знаннями, уміння застосовувати набутий досвід навчальних дій, досвід творчої діяльності, що відображено в обов'язкових/очікуваних результатах навчання, визначених в освітній програмі закладу загальної середньої освіти) та особистісні надбання учня/учениці (активність, ініціативність; старанність, наполегливість; комунікабельність, здатність співпрацювати; самостійність, відповідальність; ціннісні ставлення), які він/вона виявляє у процесі досягнення результату навчання.

Результат оцінювання особистісних надбань навчання учня/учениці у 3-4 класах виражається вербальною оцінкою, а об'єктивних результатів – рівневою оцінкою, що виражається письмово.  Рівень об'єктивних результатів учня/учениці визначається з урахуванням динаміки його/її досягненнь та позначається буквами: «початковий» (П), «середній» (С), «достатній» (Д), «високий (В)».

          Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.

Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:

  • кадрове забезпечення освітньої діяльності;
  • навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
  • матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
  • якість проведення навчальних занять;
  • моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей).
  • завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
  • оновлення методичної бази освітньої діяльності;
  • контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;
  • моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
  • створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.

Освітня програма початкової освіти для 3-4 класів передбачає досягнення учнями результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом.

Реалізація освітньої програми забезпечує  всебічний розвиток дитини, її здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей та розвиток самостійності, творчості, допитливості, що забезпечують її готовність до продовження навчання в 5-9 класах НУШ.

Програмне забезпечення освітньої програми

Зорянської гімназії

 Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

Навчальна програма для учнів закладів освіти І ступеня

(3 клас)

Предмет

Назва програми (автор)

Клас

Видавництво

Рік

вида

ння

Гриф

Українська мова

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Літературне читання

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Англійська мова

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Математика

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Я досліджую світ

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Дизайн і технології

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Інформатика

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Мистецтво

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Фізична культура

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

3

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Навчальна програма для учнів закладів освіти І ступеня

(4 клас)

Предмет

Назва програми (автор)

Клас

Видавництво

Рік

вида

ння

Гриф

Українська мова

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Літературне читання

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Англійська мова

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Математика

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Я досліджую світ

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Дизайн і технології

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Інформатика

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Мистецтво

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Фізична культура

Типова освітня програма для ЗЗСО, розроблений під керівництвом Савченко О.Я.

4

Сайт МОН

2022

Наказ МОН від 12.08.2022 №743-22

Перелік підручників що використовуються в освітньому процес

3 клас

№ з\п

Найменування підручника

Автор

Рік

видання

Кількість

1.

«Українська мова та читання». Підручник для 3 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Валушенко М.С.

Васильківська

Н.А.

2020

12

2.

«Математика». Підручник для 3 класу закладів загальної середньої
освіти з  (у 2-х частинах)

Листопад Н.П.

2020

12

3.

«Я досліджую світ». Підручник для 3 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Бунда Н.О.

2020

12

4.

«Англійська мова» підручник для 3  класу закладів загальної середньої
освіти (з аудіосупроводом)

Губарева С.С.,

Павлюченко

О.М.

2020

12

5.

«Мистецтво» підручник для 3 класу закладів загальної середньої освіти
 

Калініченко О.В., Аристова Л.С.

2020

12

4 клас

№ з/п

Найменування підручника

Автор

Рік

видання

Кількість

1.

«Українська мова та читання». Підручник для 4 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Валушенко О.В.

Васильківська

Н.А.

2021

11

2.

«Математика». Підручник для 4 класу закладів загальної середньої
освіти з  (у 2-х частинах)

Листопад Н.П.

2021

12

3.

«Я досліджую світ». Підручник для 4 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах)

Бунда Н.О.

2021

13

4.

«Англійська мова». Підручник для 4  класу закладів загальної середньої
освіти (з аудіосупроводом)

Губарева С.С.,

Павлюченко

О.М.

2021

11

5.

«Мистецтво». Підручник для 4 класу закладів загальної середньої освіти
 

Калініченко О.В., Аристова Л.С.

2021

14

6.

«Інформатика». Підручник для 4 класу закладів загальної середньої освіти
 

Ломаковська Г.В.,

Проценко Г.О.

2021

12

Навчальний план початкової школи

 Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

(3 клас)

Назва освітньої галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень  класах

1.

Інваріантний складник

Мовно-літературна, у тому числі

Українська мова та література

7

Англійська   мова

3

Математична

Математика

5

Я досліджую світ

(природнича,

громадянська, 

історична

соціальна

здоровязбережувальна

Я досліджую світ

3

Технологічна

Трудове навчання

1

Інформатична

Інформатика

1

Мистецька

Музичне мистецтво

1

Образотворче мистецтво

1

Фізкультурна

Фізична культура

3

Разом:

25

2

Варіативний складник

Основи християнської етики

1

3

Всього фінансується

26

Директор гімназії:                  Микола ШЕВЧУК

Навчальний план початкової школи

 Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

(4 клас)

Назва освітньої галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень  класах

1.

Інваріантний складник

Мовно-літературна, у тому числі

Українська мова та література

7

Англійська   мова

3

Математична

Математика

5

Я досліджую світ

(природнича,

громадянська, 

історична

соціальна

здоровязбережувальна

Я досліджую світ

3

Технологічна

Трудове навчання

1

Інформатична

Інформатика

1

Мистецька

Музичне мистецтво

1

Образотворче мистецтво

1

Фізкультурна

Фізична культура

3

Разом:

25

3

Всього фінансується

25

Директор гімназії:                        Микола ШЕВЧУК

Програмне забезпечення варіативної частини освітньої програми

(3 клас)

№ з\п

Предмет

Клас

К-ть

годин

Науково-методичне забезпечення (програма)

1

Основи християнської етики

3

    

1

 

Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Основи християнської етики. 1-11 класи. - Острог: Видавництво Нац. університету «Острозька академія» , 2010.

СХВАЛЕНО                                                                              ЗАТВЕРДЖЕНО

на засіданні  педагогічної ради                                 Наказ від 31.08.2022 року

31.08.2022 року                                                                                             №

Протокол №1 (питання №4)                                ________ Микола ШЕВЧУК                                                                 

                      

Освітня програма

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023

(5 клас)

                          Загальні положення

Освітня програма Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області для 5 класу (далі – Освітня програма)  розроблена на основі Типових освітніх програм для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, частини другої статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту», пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №898 «Про деякі питання державних стандартів повної загальної середньої освіти» затвердження Державного стандарту початкової освіти», наказу МОН України від 19.02.2021 року №235 «Про затвердження типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти».

 Освітня програма застосовується для закладу загальної середньої освіти з навчанням українською мовою та окреслює обов’язкові та рекомендовані підходи до її використання на кожному циклі (адаптаційний цикл та  цикл базового предметного навчання) базової середньої освіти.

Освітня програма визначає:

- вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою                                                      базової середньої освіти;

- загальний обсяг навчального навантаження на адаптаційному циклі  (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання.

Під час розроблення Освітньої програми враховано гарантовані державою права щодо академічної, організаційної, фінансової і кадрової автономії закладу освіти, а також права педагогічних працівників на академічну свободу.

Відповідно до Закону України «Про освіту» метою повної загальної середньої освіти є всебічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності. Досягнення цієї мети забезпечується через формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності.

Освітня програма для 5 класу Зорянської гімназії Устилузької міської ради:

 - відповідає структурі Типової освітньої програми для учнів 5-9 класів НУШ та визначеним нею вимогам до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою закладу освіти;

- визначає (в обсязі не меншому ніж встановлено Типовою освітньою програмою) загальний обсяг навчального навантаження на адаптаційному циклі та циклі базового предметного навчання (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання;

- містить навчальний план, що ґрунтується на одному з варіантів типових навчальних планів Типової освітньої програми і може передбачати перерозподіл годин (у визначеному обсязі) між обов’язковими для вивчення навчальними предметами (крім української мови та фізичної культури) певної освітньої галузі, які можуть вивчатися окремо та/або інтегровано з іншими навчальними предметами;

- перелік модельних навчальних програм, що використовуються закладом освіти в освітньому процесі, та/або навчальних програм, затверджених педагогічною радою, що мають містити опис результатів навчання учнів з навчальних предметів (інтегрованих курсів) в обсязі не меншому, ніж встановлено відповідними модельними навчальними програмами;

- опис форм організації освітнього процесу та інструментарію оцінювання.

          - перелік підручників що використовуються в освітньому процесі;

Освітня програма згідно із частиною четвертою статті 7 Закону України «Про освіту», частиною дев’ятою статті 5 Закону України «Про повну загальну середню освіту», може передбачати викладання одного чи декількох навчальних предметів (інтегрованих курсів) поряд із державною мовою англійською чи іншою офіційною мовою Європейського Союзу. При цьому в освітньому процесі можуть використовуватись методи та прийоми двомовної та багатомовної освіти.

Освітня програма може містити інші складники, що враховують специфіку та особливості освітньої діяльності Зорянської гімназії Усстилузької міської ради.

Вимоги до осіб,

які можуть розпочати навчання за освітньою програмою

Навчання за освітньою програмою 5 класу Зорянської гімназії Устилузької міської ради програмою  можуть розпочинати учні, які на момент зарахування (переведення) до закладу загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття відповідного рівня повної загальної середньої освіти, досягли результатів навчання, визначених у Державному стандарті початкової освіти, що підтверджено відповідним документом (свідоцтвом досягнень, свідоцтвом про здобуття початкової освіти).

У разі відсутності результатів річного оцінювання з будь-яких предметів та/або державної підсумкової атестації за рівень початкової освіти учні повинні пройти відповідне оцінювання упродовж першого семестру навчального року.

Для проведення оцінювання наказом директора Зорянської гімназії створюється комісія, затверджується її склад (голова та члени комісії), а також графік проведення оцінювання та перелік завдань з навчальних предметів.

Протокол оцінювання рівня навчальних досягнень для учнів 5 класу Зорянської гімназії Устилузької міської ради складається за формою згідно з додатком 2 до Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 12 січня 2016 року № 8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 липня 2019 року № 955), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 р. за № 184/28314.

Загальний обсяг навчального навантаження на адаптаційному циклі базової середньої освіти

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5 класу Зорянської гімназії Устилузької міської ради (адаптаційний цикл базової середньої освіти) освіти сформовано для освітнього закладу з навчанням українською мовою. Розподіл навчального навантаження здійснено за освітніми галузями.

Рекомендовану, мінімальну та максимальну кількість навчальних годин за освітніми галузями та роками навчання визначено відповідно до базових навчальних планів (додаток 23 Державного стандарту).

    Кількість годин на тиждень

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

5 клас

рекомендоване

мінімальне

максимальне

Мовно- літературна

на тиждень

11,5

11

13

на рік

402,5

385

455

Математична

на тиждень

5

4

6

на рік

175

140

210

Природнича

на тиждень

2

1,5

3

на рік

70

52,5

105

Соціальна і здоров’язбере жувальна

на тиждень

1

1

3

на рік

35

35

105

Громадянська   та історична

на тиждень

1

1

3

на рік

35

35

105

Технологічна

на тиждень

2

1

3

на рік

70

    35

105

Інформатична

на тиждень

1,5

1

3

на рік

52,5

35

105

Мистецька

на тиждень

2

1

2

на рік

70

35

70

Фізична  культура

на тиждень

3

3

3

на рік

105

105

105

Усього

на тиждень

29

24,5

39

на рік

1015

857,5

1365

Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, вибіркових освітніх

компонентів, проведення

індивідуальних консультацій та групових занять

на тиждень

2

на рік

70

Загальнорічна кількість навчальних годин,

що

фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

на тиждень

31

на рік

1085

Гранично допустиме річне

навантаження учнів

на тиждень

28

на рік

980

Модельні навчальні програми та навчальні програми Зорянської гімназії, що використовуються в освітньому процесі

Модельна навчальна програма - документ, що визначає орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання учнів, зміст навчального предмета, інтегрованого курсу та види навчальної діяльності учнів, рекомендований для використання в освітньому процесі в порядку, визначеному законодавством.

Модельні навчальні програми, що використовуються у Зорянській гімназії Устилузької міської ради розроблені як для всього рівня базової середньої освіти (5-9 класи) так і окремо для адаптаційного циклу (5-6 класи).

Спираючись на модельні навчальні програми, освітній заклад розробляє власні навчальні програми предметів, білінгвальних курсів, інтегрованих курсів, що містять опис результатів навчання в обсязі не меншому, ніж визначено Державним стандартом та/або відповідними модельними навчальними програмами. Формування змісту навчальних предметів, білінгвальних курсів, інтегрованих курсів може здійснюватися шляхом упорядкування в логічній послідовності результатів навчання кількох освітніх галузей, однієї освітньої галузі або її окремих складників.

Навчальні програми, що розроблені на основі модельних навчальних програм, затверджуються педагогічною радою Зорянської гімназії Устилузької міської ради.

Предмет

Назва модельної програми (автор/автори)

Посилання

Рік

вида

ння

Гриф

Українська мова

Модельна навчальна програма «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Заболотний О. В., Заболотний В. В., Лавринчук В. П., Плівачук К. В., Попова Т. Д.)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Українська література

Модельна навчальна програма «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Зарубіжна література

Модельна навчальна програма «Зарубіжна література. 5-6 класи»

(автори: Ніколенко О. М., Мацевко-Бекерська Л. В., Рудніцька Н. П., Ковальова Л. Л., Орлова О. В., Юлдашева Л. П., Туряниця В. Г., Лебедь Д. О.).

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Англійська мова

Модельна програма «Іноземна мова. 5-9 класи» для 5 класів ЗЗСО (авт. Зимомря І. М., Мойсюк В. А., Тріфан М. С., Унгурян І. К., Яковчук М. В.)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Вступ до історії та громадянської освіти

Модельна програма «Вступ до історії та громадянської освіти. 5 клас» (автори: Бурлака О.В., Власова Н.С., Желіба О.В. та інші)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Мистецтво

«Мистецтво. 5-6 класи» (автори: Л.Масол, О.Просіна)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Пізнаємо природу

Модельна навчальна програма «Пізнаємо природу». 5-6 класи (інтегрований курс) для ЗЗСО (автор

 Коршевнюк Т.В. )

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Математика

Модельна навчальна програма «Математика 5-6 класи» для ЗЗСО (авт. Істер О. С.)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Інформатика

Модельна навчальна програма «Інформатика. 5-6 класи» (автори: Ривкінд Й. А., Лисенко Т. І., Чернікова Л. А., Шокотько В. В.)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Етика

Модельна програма «Етика. 5-6 класи» (автори:  Пометун О.І., Ремех Т.О., Кришмарел В.Ю.)

Сайт МОНУ

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Технології

Модельна програма «Технології. 5-6 класи» (автори: Ходзицька І.Ю. , Гробець О.В. та інші)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Здоровя, безпека та добробут

Модельна програма «Вчимося жити разом. 5-6 класи» (автор Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. та інші)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Фізична культура

Модельна програма «Фізична культура. 5-6 класи» (автори Педан О.С., Коломієць Г.А. та інші)

Сайт МОН

2022

Наказ МОН України від 19.02.2021 року №235

Предмет

Назва навчальної програми

Розробник

навчальної

програми

Рік

Ким затверджено

Українська мова

Українська мова

Навчальна програма для 5 класу

Ткачук Наталія Василівна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Українська література

Українська література

Навчальна програма для 5 класу

Ткачук Наталія Василівна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Зарубіжна література

Зарубіжна література

Навчальна програма для 5 класу

Попко Ірина Ростиславівна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Англійська мова

Англійська мова

Навчальна програма для 5 класу

Хмель

Андрій

Сергійович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Вступ до історії та громадянської освіти

Вступ до історії та громадянської освіти

Навчальна програма для 5 класу

Марцинюк Віктор

Миколайович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Музичне мистецтво

Музичне мистецтво

Навчальна програма для 5 класу

Марцинюк

Віктор

Миколайович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Пізнаємо природу

Пізнаємо природу

Навчальна програма для 5 класу

Шевчук Микола Сергійович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Математика

Математика

Навчальна програма для 5 класу

Шевчук Надія

Євгенівна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Здоровя, безпека та добробут

Здоровя, безпека та добробут

Шевчук Надія

Євгенівна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Інформатика

Інформатика

Навчальна програма для 5 класу

Будньовська

Тетяна

Сергіївна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Етика

Етика

Навчальна програма для 5 класу

Іванів

Віталій

Володимирович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Технології

Технології

Навчальна програма для 5 класу

Вавриш

Валентин

Ярославович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Образотворче

мистецтво

Образотворче

мистецтво Навчальна програма для 5 класу

Вавриш

Валентин

Ярославович

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Фізична культура

Фізична культура Навчальна програма для 5 класу

Вавринюк

Сніжана

Вікторівна

2022

Рішенням педагогічної ради від 31.08.2022 року

Форми організації освітнього процесу

            Освітній процес у Зорянській гімназії Устилузької міської ради організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб.

           У рамках академічної свободи форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою Зорянської гімназії та відображаються в освітній програмі закладу освіти. Вибір форм залежить від наявності необхідних ресурсів (матеріально-технічного, кадрового, навчально-методичного, інформаційного забезпечення освітньої діяльності тощо), а також форм здобуття освіти.

За потреби заклад освіти може організувати здобуття освіти за індивідуальною освітньою траєкторією. Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується з урахуванням необхідних для цього ресурсів, наявних у закладу  освіти та реалізується на підставі індивідуальної програми розвитку, індивідуального навчального плану, що розробляється педагогічними працівниками у взаємодії з учнем та/або його батьками, схвалюється педагогічною радою освітнього закладу, затверджується  директором Зорянської гімназії  та підписується батьками.

З метою належної організації освітнього процесу в Зорянській гімназії можуть бути сформовані класи та/або групи, зокрема спеціальні, інклюзивні, з дистанційною,  формою здобуття освіти.

          

Опис інструментарію оцінювання

Оцінюванню підлягають результати навчання з навчальних предметів, інтегрованих курсів обов’язкового освітнього компонента типового навчального плану. Педагогічна рада закладу загальної середньої освіти може прийняти рішення про оцінювання результатів навчання складників вибіркового освітнього компонента.

Оцінювання результатів навчання учнів зорієнтоване на ключові компетентності і наскрізні вміння та вимоги до обов’язкових результатів навчання у відповідній освітній галузі, визначені Державним стандартом.

Встановлення відповідності між вимогами до результатів навчання учнів, визначеними Державним стандартом, та показниками їх вимірювання здійснюється відповідно до системи та загальних критеріїв оцінювання результатів навчання учнів, визначених Міністерством освіти і науки України.

Основними видами оцінювання результатів навчання учнів 5 класу в Зорянській гімназії Устилузької міської ради є формувальне, поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне) оцінювання. Поточне та підсумкове оцінювання здійснюється за 12-бальною системою (шкалою) та позначаються цифрами від 1 до 12. Результати такого оцінювання відображаються у свідоцтві досягнень, що видається учневі щороку. Поточне та підсумкове оцінювання результатів навчання учнів здійснюється відповідно до вимог модельних навчальних програм із застосуванням таких основних форм та способів:

- усної (зокрема індивідуального, групового та фронтального опитування);

- письмової, у тому числі графічної (зокрема шляхом виконання діагностичних, самостійних та контрольних робіт, тестування, організації роботи з текстами, діаграмами, таблицями, графіками, схемами, контурними картами тощо);

-   цифрової (зокрема тестування в цифровому форматі);

- практичної (зокрема шляхом організації виконання різних видів експериментальних досліджень та навчальних проектів, виготовлення виробів, роботи з біологічними об’єктами, хімічними речовинами тощо).

У рамках академічної свободи педагогічні працівники закладу освіти здійснюють вибір форм, змісту та способу оцінювання залежно від дидактичної мети.

Основною ланкою в системі контролю навчальних досягнень учнів 5 класу є поточний контроль, що проводиться систематично з метою встановлення рівнів опанування навчального матеріалу та здійснення корегування щодо застосування технологій навчання. Основна функція поточного контролю - навчальна.

Тематичне оцінювання здійснюється на основі поточного оцінювання із урахуванням проведених діагностичних (конторольних) робіт, або без проведення подібних робіт залежно від специфіки навчального предмета. Під час виставлення тематичного бала результати перевірки робочих зошитів, як правило, не враховуються.

Семестрове оцінювання здійснюється за результатами  контролю груп загальних результатів, відображених у Свідотстві досягнень учнів 5 класу Семестровий контроль проводиться з метою перевірки рівня засвоєння навчального матеріалу в обсязі навчальних тем, розділів і підтвердження результатів поточних оцінок, отриманих учнями раніше. Завдання для проведення семестрового конторолю складаються на основі навчальної програми, охоплюють найбільш актуальні розділи та теми вивченого матеріалу та розробляються кожним учителем з урахуванням рівня навченості учнів, що дає змогу реалізувати диференційований підхід до навчання. Семестровий контороль може бути комплексний, проводитись у формі тестування тощо. Оцінка за семестр ставиться за результатами тематичного оцінювання та контролю груп загальних результатів.

Річне оцінювання здійснюється на підставі загальної оцінки результатів навчання за І та за ІІ семестри. Окремі види контрольних робіт, як правило, не проводяться.

Якщо рівень результатів навчання учня (учениці) 5 класу Зорянської гімназії визначити неможливо з якихось причин, у класному журналі та свідотстві досягнень, табелі навчальних досягнень роблять запис «не атестований (а) (н/а)».

         Оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами у Зорянській гімназії Устилузької міської ради здійснюватиметься відповідно до індивідуальної програми розвитку, що розробляється на основі висновку фахівців інклюзивно-ресурсного центру, де зазначено труднощі     функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, що можуть впливати на ефективність застосування певних форм оцінювання.

         Добір форм оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами буде здійснено індивідуально з урахуванням їх можливостей функціонування, життєдіяльності та здоров’я.

         При оцінюванні рівня сформованості предметних компетентностей учнів з особливими освітніми потребами вилучатимуться ті складові (знання, вміння, види діяльності та інше), опанування якими є утрудненим, або неможливим для учня з огляду на труднощі функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я.

Перелік підручників що використовуються в освітньому процес

5 клас

№ з/п

Найменування підручника

Автор

Рік

видання

Кількість

1.

Українська мова

 Глазова О.П.

2022

13

2.

Українська література

 Авраменко О.М.

2022

13

3.

Зарубіжна література

Ніколенко О. М., Мацевко-Бекерська Л. В., Рудніцька Н. П., Ковальова Л. Л., Орлова О. В., Юлдашева Л. П., Туряниця В. Г., Лебедь Д. О.).

2022

13

4.

Англійська мова

Джоана Коста, Мелені Вільям

2022

13

5.

Вступ до історії України та громадянської освіти

Хлібовська Г.М., Крижановська М.Є., Наумчук О.В.

2022

13

6

Мистецтво

Гайдамака О.В., Лємешева Н.А.

2022

13

7

Пізнаємо природу

Коршевнюк Т.В.,

Ярошенко О.Г.

2022

13

8

Математика

 Істер О.С.

2022

13

9

Інформатика

 Ривкінд Й. А., Лисенко Т. І., Чернікова Л. А., Шокотько В. В.

2022

13

10

Етика

 Давидюк Л.В., Мельник А.О., (за редакцією Пометун О.І.)

2022

13

11

Технології

Ходзицька І.Ю., Горобець О.В.

2022

13

12

Здоровя, безпека та добробут

Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. та інші

2022

13

Навчальний план

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

(5 клас)

Мова викладання: українська

з/п

Назва освітньої галузі

Назва навчального

предмету

Навчальне навантаження

1.

Інваріантна складова

на тиждень

на

рік

Мовно-

літературна

Українська мова

4

140

Українська література

2

70

Іноземна мова (англійська)

3,5

122,5

 Зарубіжна література 

1,5+0,5

70

Математична

Математика

5

175

Природнича

Пізнаємо природу

2+1

105

Соціальна і здоровязбережувальна

Здоровя, безпека та добробут

1

35

Етика

0,5+0,5

35

Громадська та історична

Вступ до історії та громадянської освіти

1

35

Технологічна

Технології

2

70

Інформатична

Інформатика

1,5

52,5

Мистецька

Музичне мистецтво

1

35

Образотворче мистецтво

1

35

Фізична культура

Фізична культура

3

105

Разом:

28+3

1085

Всього фінансується

31

1085

    

Директор гімназії:                            Микола Шевчук

Схвалено                                                                                              Затверджено

на засіданні  педагогічної ради                                     Наказ від 31.08.2022 року

31.08.2022 року                                                                                                  №

Протокол №1 (питання №4)                                     ________ Микола ШЕВЧУК                                                                 

                      

Освітня програма

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

 ІІ ступеня (6-9 класи)

Освітня програма ІІ ступеня (базова середня освіта) Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області” для 6-9 класів розроблена на основі Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, розробленої на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти», затвердженої наказом МОН України від 20.04.2018 р. № 405 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня», наказу МОН від 03.08.2022 р. №698 «Про затвердження оновлених  навчальних програм для 6-9 класів для закладів загальної середньої освіти»

Освітня програма  базової середньої освіти (далі - освітня програма) окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти (далі – Державний стандарт).

Освітня програма визначає:

  • загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які натепер подані в рамках навчальних планів;
  • очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм, затверджених наказом МОН України від 07.06.2017 року №804; пропонований зміст навчальних програм, які мають гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України» і розміщені на офіційному веб-сайті МОН);
  • рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
  •             вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією освітньою програмою.

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін.

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 6-9-х класів закладів загальної середньої освіти складає 4795 годин/навчальний рік:

лдля 6-х класів – 1155 годин/навчальний рік,

для 7-х класів – 1172,5 годин/навчальний рік,

для 8-х класів – 1207,5 годин/навчальний рік,

для 9-х класів – 1260 годин/навчальний рік.

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах ІІ ступеня (далі – навчальний план).

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальні плани основної школи передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову.

Варіативна складова навчального плану закладу освіти визначається закладом освіти самостійно, враховуючи особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів, особливості регіону, рівень навчально-методичного та кадрового забезпечення закладу і відображається в навчальних планах закладу освіти.

Варіативна складова навчальних планів використовується на:

  • підсилення предметів інваріантної складової. Розподіл годин на вивчення тієї чи іншої теми навчальної програми здійснюється вчителем самостійно. Розподіл годин фіксується у календарному плані, який погоджується директором закладу освіти чи його заступником. Вчитель зазначає проведені уроки у частині класного журналу, відведеного для предмета, на підсилення якого використано зазначені години;
  • запровадження факультативів, курсів за вибором, що розширюють обрану закладом освіти спеціалізацію, чи світоглядного спрямування (українознавство, основи енергопостачання та енергозбереження);
  • індивідуальні заняття та консультації.

Варіативність змісту базової середньої освіти реалізується також через запровадження в навчальних програмах резервного часу, що створює простір для задоволення освітніх потреб учнів, вирівнювання їх досягнень, розвитку наскрізних умінь тощо.

Повноцінність базової середньої освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових, які в обов’язковому порядку фінансуються з бюджету.

З метою виконання вимог Державного стандарту навчальні плани Зорянської гімназії містять усі предмети інваріантної складової, передбачені обраним варіантом навчальних планів цієї освітньої програми.

Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів «Фізична культура» та «Основи здоров'я», а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.

Змістове наповнення предмета «Фізична культура» закладом освіти сформовано самостійно з варіативних модулів відповідно до статево-вікових особливостей учнів, їх інтересів, матеріально-технічної бази навчального закладу, кадрового забезпечення, регіональних та народних традицій.

Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Навчальні екскурсії та навчальна практика проводяться згідно додатку до листа МОН України від 06.02.2008 №1/9-61 «Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу під час проведення навчальних екскурсій та навчальної практики учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

Навчальні плани зорієнтовані на роботу основної школи за 5-денним навчальним тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати надавач освітніх послуг у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

№ з/п

Ключові компетентності

Компоненти

1

Спілкування державною (і рідною — у разі відмінності) мовами

Уміння: ставити запитання і розпізнавати проблему; міркувати, робити висновки на основі інформації, поданої в різних формах (у текстовій формі, таблицях, діаграмах, на графіках); розуміти, пояснювати і перетворювати тексти задач (усно і письмово), грамотно висловлюватися рідною мовою; доречно та коректно вживати в мовленні термінологію з окремих предметів, чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати, доводити правильність тверджень; уникнення невнормованих іншомовних запозичень у спілкуванні на тематику окремого предмета; поповнювати свій словниковий запас.

Ставлення: розуміння важливості чітких та лаконічних формулювань.

Навчальні ресурси: означення понять, формулювання властивостей, доведення правил, теорем

2

Спілкування іноземними мовами

Уміння: здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою; розуміти на слух зміст автентичних текстів; читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту; здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань; використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів; ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування.

Ставлення: критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб; висловлювати свої думки, почуття та ставлення; адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови та інших навчальних предметів, розглядаючи його як засіб усвідомленого оволодіння іноземною мовою; обирати й застосовувати доцільні комунікативні стратегії відповідно до різних потреб; ефективно користуватися навчальними стратегіями для самостійного вивчення іноземних мов.

Навчальні ресурси: підручники, словники, довідкова література, мультимедійні засоби, адаптовані іншомовні тексти.

3

Математична компетентність

Уміння: оперувати текстовою та числовою інформацією; встановлювати відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності (природними, культурними, технічними тощо); розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту; будувати і досліджувати найпростіші математичні моделі реальних об'єктів, процесів і явищ, інтерпретувати та оцінювати результати; прогнозувати в контексті навчальних та практичних задач; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях.

Ставлення: усвідомлення значення математики для повноцінного життя в сучасному суспільстві, розвитку технологічного, економічного й оборонного потенціалу держави, успішного вивчення інших предметів.

Навчальні ресурси: розв'язування математичних задач, і обов’язково таких, що моделюють реальні життєві ситуації

4

Основні компетентності у природничих науках і технологіях

Уміння: розпізнавати проблеми, що виникають у довкіллі; будувати та досліджувати природні явища і процеси; послуговуватися технологічними пристроями.

Ставлення: усвідомлення важливості природничих наук як універсальної мови науки, техніки та технологій. усвідомлення ролі наукових ідей в сучасних інформаційних технологіях

Навчальні ресурси: складання графіків та діаграм, які ілюструють функціональні залежності результатів впливу людської діяльності на природу

5

Інформаційно-цифрова компетентність

Уміння: структурувати дані; діяти за алгоритмом та складати алгоритми; визначати достатність даних для розв’язання задачі; використовувати різні знакові системи; знаходити інформацію та оцінювати її достовірність; доводити істинність тверджень.

Ставлення: критичне осмислення інформації та джерел її отримання; усвідомлення важливості інформаційних технологій для ефективного розв’язування математичних задач.

Навчальні ресурси: візуалізація даних, побудова графіків та діаграм за допомогою програмних засобів

6

Уміння вчитися впродовж життя

Уміння: визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення цієї мети; організовувати та планувати свою навчальну діяльність; моделювати власну освітню траєкторію, аналізувати, контролювати, коригувати та оцінювати результати своєї навчальної діяльності; доводити правильність власного судження або визнавати помилковість.

Ставлення: усвідомлення власних освітніх потреб та цінності нових знань і вмінь; зацікавленість у пізнанні світу; розуміння важливості вчитися впродовж життя; прагнення до вдосконалення результатів своєї діяльності.

Навчальні ресурси: моделювання власної освітньої траєкторії

7

Ініціативність і підприємливість

Уміння: генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми, аналізувати, прогнозувати, ухвалювати оптимальні рішення; використовувати критерії раціональності, практичності, ефективності та точності, з метою вибору найкращого рішення; аргументувати та захищати свою позицію, дискутувати; використовувати різні стратегії, шукаючи оптимальних способів розв’язання життєвого завдання.

Ставлення: ініціативність, відповідальність, упевненість у собі; переконаність, що успіх команди – це й особистий успіх; позитивне оцінювання та підтримка конструктивних ідей інших.

Навчальні ресурси: завдання підприємницького змісту (оптимізаційні задачі)

8

Соціальна і громадянська компетентності

Уміння: висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи та змінювати думку на основі доказів; аргументувати та відстоювати свою позицію; ухвалювати аргументовані рішення в життєвих ситуаціях; співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль в командній роботі; аналізувати власну економічну ситуацію, родинний бюджет; орієнтуватися в широкому колі послуг і товарів на основі чітких критеріїв, робити споживчий вибір, спираючись на різні дані.

Ставлення: ощадливість і поміркованість; рівне ставлення до інших незалежно від статків, соціального походження; відповідальність за спільну справу; налаштованість на логічне обґрунтування позиції без передчасного переходу до висновків; повага до прав людини, активна позиція щодо боротьби із дискримінацією.

Навчальні ресурси: завдання соціального змісту

9

Обізнаність і самовираження у сфері культури

Уміння: грамотно і логічно висловлювати свою думку, аргументувати та вести діалог, враховуючи національні та культурні особливості співрозмовників та дотримуючись етики спілкування і взаємодії; враховувати художньо-естетичну складову при створенні продуктів своєї діяльності (малюнків, текстів, схем тощо).

Ставлення: культурна самоідентифікація, повага до культурного розмаїття у глобальному суспільстві; усвідомлення впливу окремого предмета на людську культуру та розвиток суспільства.

Навчальні ресурси: математичні моделі в різних видах мистецтва

10

Екологічна грамотність і здорове життя

Уміння: аналізувати і критично оцінювати соціально-економічні події в державі на основі різних даних; враховувати правові, етичні, екологічні і соціальні наслідки рішень; розпізнавати, як інтерпретації результатів вирішення проблем можуть бути використані для маніпулювання.

Ставлення: усвідомлення взаємозв’язку кожного окремого предмета та екології на основі різних даних; ощадне та бережливе відношення до природніх ресурсів, чистоти довкілля та дотримання санітарних норм побуту; розгляд порівняльної характеристики щодо вибору здорового способу життя; власна думка та позиція до зловживань алкоголю, нікотину тощо.

Навчальні ресурси: навчальні проекти, завдання соціально-економічного, екологічного змісту; задачі, які сприяють усвідомленню цінності здорового способу життя

Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів; їх необхідно враховувати при формуванні шкільного середовища. Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.

Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через:

  • організацію навчального середовища — зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного середовища навчання;
  • окремі предмети — виходячи із наскрізних тем при вивченні предмета проводяться відповідні трактовки, приклади і методи навчання, реалізуються надпредметні, міжкласові та загальношкільні проекти. Роль окремих предметів при навчанні за наскрізними темами різна і залежить від цілей і змісту окремого предмета та від того, наскільки тісно той чи інший предметний цикл пов’язаний із конкретною наскрізною темою;
  • предмети за вибором;
  • роботу в проектах;
  • позакласну навчальну роботу і роботу гуртків.

Наскрізна лінія

Коротка характеристика

Екологічна безпека й сталий розвиток

Формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства, усвідомлення важливості сталого розвитку для майбутніх поколінь.

Проблематика наскрізної лінії реалізується через завдання з реальними даними про використання природних ресурсів, їх збереження та примноження. Аналіз цих даних сприяє розвитку бережливого ставлення до навколишнього середовища, екології, формуванню критичного мислення, вміння вирішувати проблеми, критично оцінювати перспективи розвитку навколишнього середовища і людини. Можливі уроки на відкритому повітрі.

Громадянська відповідальність

Сприятиме формуванню відповідального члена громади і суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства. Ця наскрізна лінія освоюється в основному через колективну діяльність (дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо), яка поєднує окремі предмети між собою і розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок.

Вивчення окремого предмета має викликати в учнів якомога більше позитивних емоцій, а її зміст — бути націленим на виховання порядності, старанності, систематичності, послідовності, посидючості і чесності. Приклад вчителя покликаний зіграти важливу роль у формуванні толерантного ставлення до товаришів, незалежно від рівня навчальних досягнень.

Здоров'я і безпеки

Завданням наскрізної лінії є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище.

Реалізується через завдання з реальними даними про безпеку і охорону здоров’я (текстові завдання, пов’язані з середовищем дорожнього руху, рухом пішоходів і транспортних засобів). Варто звернути увагу на проблеми, пов’язані із ризиками для життя і здоров’я. Вирішення проблем, знайдених з «ага-ефектом», пошук оптимальних методів вирішення і розв’язування задач тощо, здатні викликати в учнів чимало радісних емоцій.

Підприємливість і фінансова грамотність

Наскрізна лінія націлена на розвиток лідерських ініціатив, здатність успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі, забезпечення кращого розуміння учнями практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо).

Ця наскрізна лінія пов'язана з розв'язуванням практичних завдань щодо планування господарської діяльності та реальної оцінки власних можливостей, складання сімейного бюджету, формування економного ставлення до природних ресурсів.

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості створювати умови для самостійного виведення нового знання, перевірці його на практиці і встановлення причинно-наслідкових зв’язків шляхом створення проблемних ситуацій, організації спостережень, дослідів та інших видів діяльності. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти.

Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року.

Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Перелік освітніх галузей.

Освітню програму укладено за такими освітніми галузями:

  • Мови і літератури
  • Суспільствознавство
  • Мистецтво
  • Математика
  • Природознавство
  • Технології
  • Здоров’я і фізична культура

Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах.

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:

  • формування компетентностей;
  • розвитку компетентностей;
  • перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
  • корекції основних компетентностей;
  • комбінований урок.

Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, спектаклі, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.

З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття. Ця форма організації поєднує виконання різних практичних вправ, експериментальних робіт відповідно до змісту окремих предметів, менш регламентована й має акцент на більшій самостійності учнів в експериментальній та практичній діяльності. Досягнуті компетентності учні можуть застосувати на практичних заняттях і заняттях практикуму. Практичне заняття - це така форма організації, в якій учням надається можливість застосовувати отримані ними знання у практичній діяльності. Експериментальні завдання, передбачені змістом окремих предметів, виконуються на заняттях із практикуму (виконання експериментально-практичних робіт). Оглядова конференція  повинна передбачати обговорення ключових положень вивченого матеріалу, учнем розкриваються нові узагальнюючі підходи до його аналізу. Оглядова конференція може бути комплексною, тобто реалізувати міжпредметні зв'язки в узагальненні й систематизації навчального матеріалу. Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання.

Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких звітують перед вчителем. Практичні заняття та заняття практикуму також можуть будуватися з метою реалізації контрольних функцій освітнього процесу. На цих заняттях учні самостійно виготовляють вироби, проводять виміри та звітують за виконану роботу.

Можливо проводити заняття в парах та групах, за умови, що окремі учні виконують роботу консультантів.

Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань).

Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відео-уроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.

Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:

  • кадрове забезпечення освітньої діяльності;
  • навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
  • матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
  • якість проведення навчальних занять;
  • моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей).

         Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:

  • оновлення методичної бази освітньої діяльності;
  • контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;
  • моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
  • створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.

Передбачені результати базової середньої освіти.

        Освітня програма Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області базової середньої освіти передбачає досягнення учнями результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом.

        Реалізація освітньої програми навчального закладу базової середньої освіти забезпечує формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для її успішної життєдіяльності, як-от: здатність спілкуватися державною та іноземними мовами, математичної грамотності й обізнаності у галузі природничих наук, техніки і технологій, готовності використовувати інформаційно-комунікаційні технології у своїй діяльності, уміння вчитися впродовж життя, здатності до соціальної комунікації й активності, життя в громадянському суспільстві, володіння навичками підприємницької діяльності, загальнокультурної й екологічної грамотності та готовності до здорового способу життя та інших компетентностей передбачених стандартом освіти.

   Мова навчання – українська

           Інваріантна складова навчальних планів в 6-9 класах забезпечує реалізацію змісту шкільної освіти на рівні Державного стандарту базової загальної середньої освіти. З метою створення передумов для поглибленого вивчення окремих предметів введено додаткові години

         Варіативна складова в 6-9-х класах реалізується через викладання курсу за вибором «Християнська етика» у  6 класі.          

Програмне забезпечення освітньої програми

Зорянської гімназії Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

Навчальні програми для учнів закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня

(для 6-9 класів)

 

Назва

предмету

з/п

Назва навчальної програми

Клас

Посилання

Рік

Гриф

Українська

мова

1

УКРАЇНСЬКА МОВА

59 класи

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

Українська

література

2

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

5–9 класи

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

Зарубіжна література

3

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

6–9 класи

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

  6-9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Історія України

4

Історія України.

Всесвітня історія

6–11 класи

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

для загальноосвітніх навчальних закладів

  6-9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Всесвітня історія

5

Історія України.

Всесвітня історія

6–11 класи

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

для загальноосвітніх навчальних закладів

  6-9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Правознавство

6

Основи правознавства

9 клас

Навчальна програма

для загальноосвітніх навчальних закладів

     9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Математика

7

МАТЕМАТИКА

5–9 класи

Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

   6-9

    Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

Інформатика

9

ІНФОРМАТИКА

5–9 класи

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

   6-9

     Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

Географія

10

ГЕОГРАФІЯ

6– 9 класи

Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Біологія

11

БІОЛОГІЯ

6–9 класи

Навчальна програма

для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

Хімія

12

ХІМІЯ

7–9 класи

Навчальна програма

для загальноосвітніх навчальних закладів

7-8

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

 №1407

Фізика

13

ФIЗИКА

7–9 класи

Навчальна програма

для загальноосвітніх навчальних закладів

7-9

Сайт МОН

2017

Наказ МОН України від 07.06.2017 №804

    

Трудове

навчання

14

ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ

5–9 класи

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804

Фізична

культура

15

Фізична культура

6-9 класи

Навчальна програма

для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Іноземна (англійська) мова

16

Навчальні програми

з іноземних мов

для загальноосвітніх навчальних закладів і спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов

5 – 9 класи

6-9

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017

№ 804

Основи здоров’я

17

ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я

6 –9 класи

Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2022

Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 №698

Художньо-

естетичні

дисципліни

18

МИСТЕЦТВО

5– 9 класи

Навчальна програма

для загальноосвітніх навчальних закладів

6-9

Сайт МОН

2017

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017

№ 804

Програмне забезпечення варіативної частини освітньої програми

(6 клас)

№ з/п

Предмет

Клас

К-ть

годин

Науково-методичне забезпечення (програма)

1

Основи християнської етики

6

    

1

Программа «Основи християнської етики для учнів 5-6 класів» рекомендована Міністерством освіти і науки України (Лист 8/1-2 від 29 червня 2006 року)

Перелік підручників що використовуються в освітньому процесі

№ з\п

Автор та найменування підручника

Клас

Рік

видання

Кількість

1.

Заболотний О. В. Українська мова

5

2018

18

2.

Авраменко О. М. Українська література

5

2018

18

3.

Карпюк О. Д. Англійська мова

5

2018

18

4.

Ніколенко О. М. Зарубіжна література

5

2018

18

5.

Тарасенкова Н. А. Математика

5

2018

18

6

Коршевнюк Т. В. Природознавство

5

2018

18

7

Бойченко Т. Є. Основи здоров’я

5

2018

18

8

Морзе Н. В. Інформатика

5

2018

18

9

Щупак І.Я.  Вступ до історії

5

2018

18

10

Терещук Б. М. Трудове навчання (хлопці)

5

2013

5

11

Сидоренко В. К. Трудове навчання (дівчата)

5

2013

6

12

Калініченко О. В. Образотворче мистецтво

5

2013

11

13

Масол Л. М. Музичне мистецтво

5

2013

11

1

І.Я.Щупак. Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)

6

2019

10

2

Бойченко Т. Є. Основи здоров’я

6

2014

10

3

Бойко В. М. Географія

6

2014

10

4

Тарасенкова Н. А. Математика

6

2014

10

5

Ривкінд Й.Я. Інформатика

6

2019

19

2

Костіков І. Ю. Біологія

6

2014

9

3

Терещук Б. М. Трудове навчання (хлопці)

6

2014

2

4

Сидоренко В.К. Трудове навчання (хлопці)

6

2014

4

5

Ходзицька І.Ю. Трудове навчання (дівчата)

6

2014

2

6

Сидоренко В.К. Трудове навчання (дівчата)

6

2014

3

7

Заболотний О.В. Українська мова

6

2014

9

8

Авраменко О.М. Українська література

6

2014

9

9

Ніколенко О.М. Світова література

6

2014

9

10

Карпюк О. Англійська мова

6

2014

9

11

Масол Л. М. Музичне мистецтво

6

2014

9

12

Калініченко О. В. Образотворче мистецтво

6

2014

10

13

Єршова А. П. Геометрія

7

2015

5

14

Терещук А. Трудове навчання (дівчата)

7

2015

5

15

Заболотний О. В. Українська мова

7

2015

5

16

Заболотний О. В. Українська мова

7

2015

3

17

Ніколенко О. М. Зарубіжна література

7

2015

5

18

Ніколенко О. М. Зарубіжна література

7

2016

6

19

Кравчук В. Р. Алгебра

7

2015

5

20

Авраменко О. М. Українська література

7

2015

5

21

Авраменко О. М. Українська література

7

2016

6

22

Сиротюк В. Д. Фізика

7

2015

5

23

Масол Л. М. Музичне мистецтво

7

2015

5

24

Бойченко Т. Є. Основи здоров’я

7

2015

5

25

 Хлібовська Г.М. Історія України

7

2020

5

26

Остапченко Л.І Біологія

7

2015

5

27

Сорочинська Н.М., Гісем О.О.

7

2020

7

28

Ривкінд Й.Я. Інформатика

7

2020

9

29

Федун С. Образотворче мистецтво

7

2015

5

30

Карпюк О. Англійська мова

7

2015

5

31

Лашевська Г. Хімія

7

2015

5

32

Баряхтар В. Г. Фізика

8

2016

10

33

Єршова А. Геометрія

8

2016

10

34

Карпюк О. Англійська мова

8

2016

10

35

Бойченко Т. Є. Основи здоров’я

8

2016

10

36

Заболотний О. В. Українська мова

8

2016

10

37

Дячков С. В. Всесвітня історія

8

2016

10

38

Попель П. П. Хімія

8

2016

10

39

Соболь В. І. Біологія

8

2016

10

40

Масляк П. О. Географія

8

2016

10

41

Масол Л. М. Мистецтво

8

2016

10

42

Морзе Н. В. Інформатика

8

2016

10

43

Волощук Є. Зарубіжна література

8

2016

10

44

Кравчук В. Алгебра

8

2016

10

45

Авраменко О. М. Українська література

8

2016

10

46

Бурнейко І. О. Історія України

8

2016

10

47

Терещук А. І. Трудове навчання (хлопці)

8

2016

6

48

Терещук А. І. Трудове навчання (дівчата)

8

2016

4

49

    Мерзляк А.Г., Полонський В.Б. Алгебра

8

2021

13

50

Карпюк А.Д. Англійська мова

8

2021

13

51

Соболь В.І. Біологія

8

2021

13

52

Бойко В.М., Дітчук І.Л. Географія

8

2021

13

53

Єршова А.П., Голобородько В.В. Геометрія

8

2021

13

54

Ніколенко О.М., Зуєнко М.О. Зарубіжна література

8

2021

13

55

Глазова О.П. Українська мова

8

2021

13

56

Авраменко О.М. Українська література

8

2021

13

57

Масол Л.М. Мистецтво

8

2021

13

58

Бех І.Д., Воронцова Т.В. Основи здоровя

8

2021

13

59

Бар’яхтар В.Г., Довгий С.О. Фізика

8

2021

13

60

Григорович О.В. Хімія

8

2021

13

61

Хлібовська Г.М., Наумчук О.В. Історія України

8

2021

13

62

Щупак І.Я., Бурлака О.В. Всесвітня історія

8

2021

13

63

Ривкінд І.Я., Лисенко Т.І. Інформатика

8

2021

13

64

Ковбасенко Ю. І. Зарубіжна література

9

2017

14

65

Авраменко О. М. Українська література

9

2017

14

66

Наровлянський О.Д. Основи правознавства

9

2017

14

67

Соболь В. І. Біологія

9

2017

14

68

Кравчук В. Алгебра

9

2017

14

69

Масол Л. М. Мистецтво

9

2017

14

70

Єршова А. Геометрія

9

2017

14

71

Дячков С. В. Всесвітня історія

9

2017

14

72

Баряхтар В. Г. Фізика

9

2017

14

73

Григорович О. В. Хімія

9

2017

14

74

Бойко В. М. Географія

9

2017

14

75

Заболотний О. В. Українська мова

9

2017

14

76

Карпюк О. Англійська мова

9

2017

14

77

Бурнейко І. О. Історія України

9

2017

14

78

Терещук А. І. Трудове навчання (дівчата)

9

2017

5

79

Терещук А. І. Трудове навчання (хлопці)

9

2017

9

80

Бондаренко І. О. Інформатика

9

2017

14

81

Бойченко Т. Є. Основи здоров’я

9

2017

14

Навчальний план

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

(6,7 класи)

Мова викладання: українська

з/п

Освітні галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень у класах

1

Інваріантна складова

6 клас

7 клас

Мови і

літератури

Українська мова

3,5

2,5

Українська література

2

2

Іноземна мова (англійська)

3

3

 Зарубіжна література 

2

2

Суспільствознавство

Історія України

-

1

Інтегрований курс «Всесвітня історія. Історія України.»

2

-

Всесвітня історія

-

1

Мистецтво

Музичне мистецтво

1

1

Образотворче мистецтво

1

1

Математика

Математика

4

-

Алгебра

-

2

Геометрія

-

2

Природознавство

Природознавство

-

-

Біологія

2

2

Географія

2

2

Фізика

-

2

Хімія

-

1,5

Технології

Трудове навчання

2

1

Інформатика

1

1

Здоров’я і фізична культура

Основи здоров’я

1

1

Фізична культура

3

3

Разом:

26,5+3

28+3

2

Варіативна складова

2.1

Курс за вибором

Християнська етика

1

3

Всього фінансується

30,5

31

Директор гімназії:                  Микола ШЕВЧУК

Навчальний план

Зорянської гімназії

Устилузької міської ради Волинської області

на 2022-2023 навчальний рік

(8, 9 класи)

Мова викладання: українська

Освітні галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень у класах

1

Інваріантна складова

8 клас

9 клас

Мови і література

Українська мова

2

2

Українська література

2

2

 Іноземна мова (англійська)

3

3

 Зарубіжна література 

2

2

Суспільствознавстщво

Історія України

1,5

1,5

Всесвітня історія

1

1

Основи правознавства

-

1

Мистецтво

Мистецтво

1

1

Математика

 Алгебра

2

2

Геометрія

2

2

Природознавство

Біологія

2

2

Географія

2

1,5

Фізика

2

3

Хімія

2

2

Технології

Трудове навчання

1

1

Інформатика

2

2

Здоров’я і

Основи здоров’я

1

1

фізична культура

Фізична культура

3

3

Разом

28,5+3

30+3

2

Варіативна складова

3

Всього фінансується

31,5

33

Директор гімназії:             Микола ШЕВЧУК

Прошито, пронумеровано

та скріплено печаткою

сімдесят дев’ять  сторінок

«31» серпня 2022 року

Директор гімназії:

_________ Микола ШЕВЧУК

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.